Najpopularniejszymi zabytkami w Niemczech są niewątpliwie: Wyspa Muzeów, Mur Berliński, Brama Brandenburska w Berlinie, Heidelberg w Badenii-Wirtembergii, Europa-Park w Rust czy Katedra w Kolonii. Warto jednak poznać mniej znane, a równie piękne miejsca i zabytki Niemiec, które trzeba zobaczyć.

Niesamowite miejsca w Berlinie

- Muzem Stasi, które jest poświęcone wschodnioniemieckiej służbie bezpieczeństwa. W muzeum można znaleźć informacje o metodach działań i historii organizacji, a także zobaczyć zachowane biura i prywatne pomieszczenia Ericha Mielke.

- Stacja zwiadowcza Teufelsberg, znajdująca się w lesie Grunewald. Należała do służb NASA, które do upadku Muru Berlińskiego śledziły działania oddziałów Układu Warszawskiego.

- wieża radiowa Funkurm została zbudowana w 1926 roku i stanowiła jedną z głównych atrakcji w Berlinie.

- Największe na świecie wolnostojące akwarium – AquaDom, które znajduje się w hotelu Radisson. Jego wysokość wynosi 16 metrów, a wewnątrz mieszka 1,5 tys. ryb około 110 gatunków.

- Bierpinsel, czyli „piwna szczotka” - to budowla wzniesiona w 1976, jest symbolem niemieckiego brutalizmu. Wieża ma 47 metrów wysokości i obecnie jest niezagospodarowana.

- Muzeum filmu i telewizji, które znajduje się na Placu Poczdamskim, przedstawia historię niemieckiego kina od 1895 roku.

Inne atrakcje Niemiec

Bogatym w atrakcje turystyczne niemieckim landem jest Saksonia. Z pewnością warto zwiedzić tam Zamek Albrechta w Miśni. August II Mocny, który był miłośnikiem porcelany, stworzył własną jej odmianę, którą wytwarzano właśnie w Miśni. Produkty miśnieńskie posiadają symbol dwóch skrzyżowanych niebieskich mieczy.

Poza tym, będąc w Saksonii warto odwiedzić Drezno, gdzie znajduje się m.in. kompleks pałacowy – Zwinger, Opera Sempera czy malowidło ścienne „Orszak książęcy”.

Bardzo pięknym zabytkiem jest położony nad Mozelą zamek Eltz z XII wieku. Wnętrze przetrwało w oryginalnym kształcie od czasów średniowiecza. Dodatkowo w skarbcu znajduje się ogromna liczba złotych i srebrnych wyrobów oraz zbroje i broń.

Twierdza w Cochem to kolejna warta uwagi atrakcja Niemiec. Średniowieczny zamek został zburzony w XVIII wieku, ale udało się go odbudować w stylu neogotyckim, pod koniec XIX wieku.

Przykład doskonale zachowanego średniowiecznego miasta znajduje się w Bawarii, około 170 km od Monachium. W Rothenburgu ob der Tauber znajduje się oryginalna starówka z epoki średniowiecza. Barwne kamienice z wieżyczkami nadają miastu bajkowy, malowniczy wygląd.

Jaki transport wybrać?

Niemcy mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Można więc bez wahania wybrać się na wycieczkę własnym samochodem. Bardzo wygodnym środkiem lokomocji są również busy, które codziennie wyjeżdżają z Polski i zatrzymują się w kilku miastach Niemiec. Oczywiście alternatywą dla transportu drogowego jest samolot, który turyści wybierają coraz częściej. Warto zwiedzić niemieckie miasta, bo w wielu z nich znajdują się przepiękne zabytki. Nawet bez własnego pojazdu można bez problemu pojechać do Niemiec, wybierając samolot czy też busy do Berlina. Przewoźnicy oferują bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ odbierają pasażerów prosto ze wskazanego adresu.