Ma on celu usunięcie nadmiaru skóry w obrębie górnej powieki. W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać, na czym polega sam zabieg i jak długo utrzymują się jego efekty?

Blefaroplastyka powiek – co to takiego?

Blefaroplastyka to zabieg dostępny w Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Kaniowscy. Dotyczy opadających górnych powiek. Ich opadanie zwykle spowodowane jest tym, że wraz z upływem czasu w naszej skórze jest coraz mniej kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za jej elastyczność i jędrność. Wynikiem tego procesu jest ścieńczenie skóry: staje się ona delikatniejsza, bardziej wiotka i możemy zaobserwować to, co określa się właśnie mianem opadania. Swego rodzaju „nadmiar” skóry widoczny jest szczególnie w obszarze oka, a zwłaszcza w okolicy górnych powiek. Opadające powieki sprawiają, że oczy zaczynają tracić atrakcyjny wygląd, a to z kolei przekłada się na wyraz całej twarzy – zaczyna ona sprawiać wrażenie zmęczonej, smutnej i starszej niż wiek metrykalny. Opadające powieki mogą oprócz problemów natury estetycznej, wpływać na jakość widzenia, zawężać jego pole. Aby zniwelować te negatywne skutki upływu czasu, warto skorzystać z zabiegu blefaroplastyki.

Zabieg nie tylko estetyczny

Tą obco brzmiącą nazwą określa się zabieg plastyki powiek pozwalający na korektę defektów związanych z ilością skóry, a także na zlikwidowanie efektów wiotczenia tkanek poprzez przywrócenie właściwego napięcia powięziom. Skutkiem zabiegu jest nie tylko pozbycie się tak zwanej ptozy (czyli zwisającej powieki powstałej w wyniku osłabienia mięśnia lub uszkodzenia nerwu) czy ptozy rzekomej (a więc spowodowanej zbyt rozbudowanym mięśniem), ale również odmłodzenie wyglądu twarzy oraz przywrócenie właściwego kształtu i konturu powiek.

Warto pamiętać, że problemy z nadmiarem skóry wokół oczu mogą także prowadzić do bólów głowy, zaburzeń widzenia, astygmatyzmu czy zeza, a nawet do schorzeń kręgosłupa, wynikających ze stałego przekrzywiania głowy, aby lepiej widzieć. Stąd wniosek, że blefaroplastyka jest nie tylko zabiegiem estetycznym, ale także leczniczym. Zabieg zwany inaczej plastyką powiek, można wykonać chirurgicznie, a więc z użyciem skalpela. Nowocześniejszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest jednak zabieg wykonywany przy pomocy specjalistycznego lasera.