Olejki eteryczne cechuje zazwyczaj wyjątkowo intensywny aromat oraz biologiczna czynność. Olejki posiadają bardzo zróżnicowaną budowę chemiczną, zawierają wiele organicznych związków, co przekłada się na ich szerokie spektrum zastosowania i właściwości.

 

Głównymi, naturalnymi substancjami występującymi w olejkach eterycznych są tzw. terpeny które cechuje działanie i właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, relaksujące czy rozgrzewające. To właśnie te cechy olejków sprawiają, iż są wykorzystywane w niekonwencjonalnej metodzie leczenia zwanej aromaterapią, poprzez oddziaływanie swoim zapachem na emocje i ciało.



Jak wybrać olejek eteryczny?


Przy wyborze olejku eterycznego, oprócz jego przeznaczenia i celu oddziaływania, należy kierować się tym, czy olejek jest w pełni naturalny. Należy zwrócić uwagę na to czy podczas procesu jego pozyskiwania lub w dalszej fazie produkcji nie dodano sztucznych substancji, które mogłyby osłabić działanie terapeutyczne.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów olejków eterycznych na świecie jest amerykańska firma doTERRA. Ogólnoświatowe uznanie przyniosły marce doTERRA olejki eteryczne, które są w pełni czystymi ekstraktami roślinnymi, bez sztucznych domieszek. Firma ceniona jest również za to, iż wszystkie olejki eteryczne są pozyskiwane w sposób etyczny, przy zachowaniu zasad dbałości o ekologię oraz poszanowaniu praw lokalnych rolników, trudniących się pozyskiwaniem surowców do dalszej produkcji olejków.



Jak stosować olejki eteryczne?


Olejki eteryczne można stosować na trzy różne sposoby - na ciało, aromatycznie oraz wewnętrznie. Niektóre olejki przez zastosowaniem na ciało należy rozcieńczyć olejkiem bazowym, ponieważ ich silne, naturalne działanie może podrażnić skórę. Należy pamiętać, aby nigdy nie aplikować olejku eterycznego na miejsca występowania błon śluzowych ani w okolicach oczu. Gdy dojdzie do podrażnienia nie należy przemywać wodą, gdyż na niewiele się to zda. Woda nie jest w stanie rozpuścić olejku. Drugim sposobem stosowanie olejków eterycznych jest ich inhalacja w urządzeniach dyfuzujących. Do urządzenia wlewa się niewielką ilość wody oraz kilka kropel olejku, który następnie rozpraszany jest w formie mgiełki w pomieszczeniu. Podgrzewanie olejków w tzw. kominkach nie jest zalecane, gdyż osłabia to naturalne właściwości lecznicze a w niektórych przypadkach, w wyniku podgrzania, mogą powstawać substancje niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre olejki można również spożywać dodając kilka kropelek do wody lub napojów owocowych.

Najpopularniejsze olejki eteryczne to:

- olejek cytrynowy - ceniony jest za właściwości odstraszające owady oraz aromat.
- olejek lawendowy - działanie antybakteryjne
- olejek z drzewa herbacianego (melaleuca) - wykazuje działanie przeciwgrzybicze
- olejek eukaliptusowy - wpływający pozytywnie na drogi oddechowe
- olejek cynamonowy - posiadający właściwości wspierające naturalną odporność organizmu

Podsumowanie
Według wielu osób zajmujących się medycyną niekonwencjonalną, olejki eteryczne to przyszłość ogólnej medycyny, która coraz częściej korzysta z dobrodziejstw i naturalnych właściwości terapeutycznych olejków. Wszystkie wyżej wymienione olejki możesz nabyć w sklepie z produktami doTERRA, który znajduje się pod adresem https://sklep-olejki.pl/. Wszystkie olejki eteryczne oferowane w tym sklepie są w pełni naturalne i nie zawierają dodatków syntetycznych.