Jest to dogodne rozwiązanie, umożliwiające sprawną obsługę, ponieważ zapewnia szybki załadunek produktów o niewielkich rozmiarach lub dużej wadze i nieporęcznym kształcie. Palety po raz pierwszy pojawiły się w latach 40. XX wieku. Ich jakość była niedoskonała, ale w niedługim czasie przeszły metamorfozę – w ten sposób na rynku zaistniały europalety.

Paleta – co to jest i w jakim celu się ją wykorzystuje? 

Paleta stanowi rodzaj platformy dostosowanej do przenoszenia przy pomocy wózków widłowych. Służy do składowania oraz przewożenia różnego rodzaju towarów. Dostępne na rynku palety najczęściej są wykonywane z drewna, ale można zetknąć się również z wersjami plastikowymi. Najpowszechniej wykorzystywany rodzaj palety to paleta euro – jest produkowana zgodnie z określonymi normami, co ułatwia jej przenoszenie przy pomocy wózków widłowych, jak i składowanie towarów w dużych ilościach. Wykorzystywane palety po prostu pasują do siebie pod względem wymiarów, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w magazynach oraz podczas transportu.

Europalety, czyli palety standaryzowane

Palety Euro nie są paletami o przypadkowych wymiarach – licencjonowane palety nie mogą być produkowane w sposób dowolny i zgodny jedynie z wizją producenta, muszą spełniać określone normy. Dzięki temu usprawniają załadunek, transport, wyładunek i przechowywanie towarów. Europalety są dostępne w standaryzowanych wymiarach. Należy mieć jednak świadomość, że na terenie Europy są często stosowane palety o innych wymiarach niż w Azji. Wybierając palety euro w Poznaniu, np. za pośrednictwem firmy Tefra, najczęściej można trafić na warianty o wymiarach 800 x 1200 mm. Są jednak produkowane również w wersjach 1000 x 1200 mm oraz 800 x 600 mm. Na terenie Azji palety często mają wymiary 1200 x 1000 mm. Zależnie od rejonu świata można się spotkać z pewnymi różnicami, jednak określone standardy produkcji i jakości są zachowywane. Standardy, obejmujące również wymiary, są regulowane przez normę ISO 6780:2003. Europalety są oznaczone symbolem EUR na jednym z boków.

Uprawnienia do produkcji i naprawy europalet – czy każdy producent je ma?

Niestety na rynek trafiają również palety bez licencji, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy europalety w Poznaniu lub sprzedawane w innej miejscowości są rzeczywiście oryginalnymi paletami. Nie wszyscy producenci dysponują odpowiednimi uprawnieniami, aby oferować swoje palety jako europalety. Każda europaleta poznań musi być zrobiona zgodnie z wytyczonymi normami, a prawo do ich wytwarzania mają podmioty, które otrzymały licencję European Pallet Association (EPAL). Jako atestowane palety nie mogą mieć przypadkowych wymiarów i muszą spełniać wysokie standardy jakości, dlatego należą do najchętniej kupowanych palet. Producenci, którzy nie przestrzegają standardów mogą utracić licencję w wyniku kontroli. Również firmy zajmujące się naprawą muszą mieć licencję. Naprawiane palety są oznaczone symbolem EPAL umiejscowionym na gwoździu.