Nic dziwnego - średnie wynagrodzenie ma wiele do życzenia, w szczególności w powiecie pabianickim, w którym wynosi ono tylko ok. 2,5 tysiąca brutto. Szukając dodatkowych źródeł gotówki, zastanawiamy się, gdzie najlepiej jest się kierować. Wiele źródeł mówi, że najbezpieczniejsze są banki, najłatwiej pieniądze uzyskamy zaś w firmach pożyczkowych, natomiast parabanki pozwolą dodatkowo zarobić. Z bankami nikt nie ma większych trudności, bo każdy wie, czym są, ale większość z nas ma trudności z dwoma ostatnimi. Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy firmami pożyczkowymi a parabankami? U kogo lepiej pożyczyć pieniądze?

Trzeba zacząć od podstawowej kwestii - firma pożyczkowa to nie jest to samo co parabank. Są to dwie odmienne instytucje finansowe, które mogą na pierwszy rzut oka oferować podobne produkty, ale działają na innych zasadach. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Firma pożyczkowa - pożycza gotówkę według zasad

Firma pożyczkowa (lub firma pozabankowa), jak można się domyślić, to instytucja nastawiona jedynie na pożyczanie pieniędzy i czerpanie zysków z odsetek oraz innych opłat. Owe pożyczki udzielane są tylko ze środków należących do właścicieli oraz akcjonariuszy. Nie są to pieniądze klientów, ponieważ spółki nie pobierają od nich depozytów, przez co ryzyko utraty funduszy spoczywa na samej firmie. Nie ma tu mowy o niebezpieczeństwie utraty pieniędzy.

Współpraca z firmami pożyczkowymi jest stosunkowo bezpieczna, ponieważ mają one obowiązek działać na podstawie pewnych przepisów. Mowa tu o Ustawie o kredycie konsumenckim, która np. nakłada obowiązek podania w każdym materiale reklamowym RRSO. Ponadto bardziej zaufane firmy należą do Związku Firm Pożyczkowych (ZFP), który dodatkowo pilnuje porządku wśród firm członkowskich - czy wywiązują się z własnych założeń, czy nie oszukują klientów itd. Wiadomo - wybór konkretnej oferty i firmy zależy tylko od klienta, jednakże ogólnie firmy pożyczkowe należą do bezpiecznego źródła finansowania. Przed wyborem pożyczki warto jednak sprawdzić, która z nich będzie dla nas najlepsza poprzez porównywarki ofert pożyczkowych (np. chwilówki internetowe na SowaFinansowa.pl).

Parabank - pożycza i deponuje bez ograniczeń

Parabanki z kolei prowadzą działalność mieszaną. Na pierwszy rzut oka przypominają one zwykłe banki, ponieważ oprócz pożyczania pieniędzy deponują także środki klientów w celu ich pomnożenia. W teorii jest to więc instytucja idealna nie tylko dla chcących pożyczyć, ale także dla chętnych do wzbogacenia się. Niestety, działalność takich firm nie jest pozbawiona cieni.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że działalność parabanków nie jest w żaden sposób regulowana. Są to instytucje oferujące produkty finansowe podobne do tych bankowych, jednakże firmy te nie podlegają pod żadne konkretne przepisy - ani pod prawo bankowe, ani pod Ustawę o kredycie konsumenckim. Mogą więc praktycznie robić co chcą - nikt nie może nam zagwarantować stabilności oprocentowania, czy zwrotu zgromadzonego kapitału. Co więcej, parabanki finansują swoją działalność tylko ze środków wpłacanych przez samych klientów, co bardziej potęguje niepewność wypłacalności. Wystarczy jedna nieprzemyślana decyzja zarządu co do inwestowania powierzonych środków i każdy z klientów może pożegnać się ze swoimi pieniędzmi.

Co jest warte wyróżnienia - działalność parabanków opiera się o zakazaną piramidę finansową, która była stosowana m.in. przez osławiony Amber Gold. Daje do myślenia, prawda?

U kogo lepiej pożyczyć pieniądze? Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją są firmy pożyczkowe, które nie tylko mają bardziej stały kapitał, ale także muszą przestrzegać konkretnych przepisów i regulacji ZFP. Jeżeli wciąż wahasz się, którą z instytucji wybrać, polecamy zapoznanie się z artykułem o bankach, parabankach i firmach pożyczkowych: https://sowafinansowa.pl/artykuly/bank-parabank-firma-pozyczkowa-kto-jest-kim/.