Pożyczki prywatne - czym są? 

Prywatne pożyczki są wsparciem finansowym, które może być otrzymane nie tylko od rodziny i przyjaciół, ale także od obcych osób. Żebyśmy mogli mówić o takim rodzaju zobowiązania, musi być spełniony jeden najważniejszy warunek. Podmiot, który udziela finansowania winien mieć status firmy, osoby fizycznej albo osoby prywatnej. Nie może to być osoba reprezentująca instytucję finansową albo urząd. W tym wypadku pożyczkodawcą nie będzie ani bank, ani też firma pożyczkowa. Zatem inwestorzy prywatni, którzy zajmują się udzielaniem tego typu pożyczek, nie są zmuszeni do przestrzegania limitów odnośnie kosztów, które obowiązują na podstawie ustawy z dn. 12 maja 2011r. o kredytach konsumenckich, jak i ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r. o prawie bankowym. Należy mieć tego świadomość, zanim zaciągnie się kredyt prywatny. Forum o pożyczkach prywatnych może nam pomóc w wyborze osoby, która udzieli nam takiego wsparcia finansowego. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem, będzie pożyczka od znajomych albo rodziny.   

Bezpieczeństwo pożyczek prywatnych

Na pierwszy rzut oka, pożyczka prywatna stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla zadłużonych osób. Niemniej, jak wiadomo, każdy kij ma dwa końce. W tym wypadku będą to nie tylko dodatkowe formalności, ale także brak jakichkolwiek ograniczeń związanych z kosztami czy też konsekwencjami nieterminowych spłat. W wypadku pozabankowych pożyczek, wszystko podlegać będzie regulacjom, które zawarte są w antylichwiarskiej ustawie. Oprocentowanie maksymalne nie może przekroczyć dwukrotności ustawowych odsetek, zaś reszta kosztów, to maksymalnie 25 procent kwoty całkowitej zaciągniętego zobowiązania i 30 procent tejże sumy w stosunku rocznym. W wypadku prywatnych pożyczek, pożyczkodawcy mają zupełną dowolność, co nie zawsze stanowi zaletę. 

Gdzie możemy otrzymać prywatną pożyczkę nie od rodziny albo przyjaciół? 

Jeżeli nie mamy możliwości albo nie chcemy brać prywatnej pożyczki od kogoś znajomego, możemy iść do firmy pożyczkowej albo banku. Do wyboru mamy nie tylko chwilówki, ale również pożyczki ratalne, które można zaciągać na kwotę od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możemy także dokonać wyboru pożyczek prywatnych oferowanych przez inne osoby, które chcą na tym po prostu zarobić. Na obecnym rynku, tego typu pożyczki oferują specjalne serwisy społecznościowe. Tego typu pożyczki prywatne, nazywane są także społecznościowymi pożyczkami. Jak to właściwie działa? Zasada jest dosyć łatwa. Należy zarejestrować się w odpowiednim serwisie i przejść proces weryfikacji. Później musimy przygotować własną pożyczkową aukcję. W niej wpisujemy informacje odnośnie tego, jaką kwotę i na jak długi czas zamierzamy pożyczyć. Jeśli nasza oferta wzbudzi zainteresowanie, zaczną się zgłaszać chętne osoby. To osoby zarabiające na pożyczkach. Dorzucą nam one własne środki do pożyczki i wówczas, kiedy zbierzemy niezbędną sumę od jednego albo kilku pożyczkodawców, otrzymamy ją. 

Niewątpliwie, prywatne pożyczki można uzyskać w sposób bezpośredni od osoby prywatnej. Na słupach ogłoszeniowych albo w gazetach nierzadko znajdziemy tego typu oferty. Miejmy jednakże na uwadze, aby lepiej z nich nie korzystać, gdyż istnieje spore ryzyko trafienia na oszustów.