Chociaż tegoroczny grudzień był łagodny, to zawsze można się spodziewać zmian w przyszłym roku. Śnieg w końcu spadnie, a kiedy tak się stanie, to lepiej być przygotowanym. Inaczej można narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na poważny w skutkach wypadek. Warto więc wiedzieć, że przygotowanie samochodu do zimowych podróży to nie tylko wymiana opon z letnich na zimowe. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.

Krótka ściąga

Mundurowi jak mantrę powtarzają, że zima wymaga szczególnej ostrożności. Złe warunki atmosferyczne, rozkojarzenie i ogólny pośpiech w okresie świąteczno-noworocznym nie pomagają kierowcy na drodze. Zachowanie zdrowego rozsądku za kierownicą, bezpiecznej odległości od jadącego przed nami samochodu oraz wolniejsza jazda mogą uratować niejedno życie.

Nie jest jednak tajemnicą, że to może nie wystarczyć. Tak samo, jak do zimy powinien być gotowy kierowca, tak samo na pogarszające się warunki jazdy należy przygotować samochód. Nie zapomnij o:

  • sprawdzeniu stanu akumulatora. Ogólna zasada jest taka, że im zimniej na zewnątrz, tym trudniej uruchomić silnik. W akumulatorze jest wtedy mniej energii, dlatego warto zrobić specjalistyczny test, który wykaże, czy wszystko działa sprawnie. Uwaga: akumulatora lepiej nie wyciągać samodzielnie, bo w nowych samochodach to prosty sposób na uszkodzenie jednostki sterującej silnika;
  • wymianie wycieraczek. Ich stan z pewnością przełoży się na skuteczność czyszczenia szyb. Widoczność zimą na drodze i tak może być mocno ograniczona, nie warto sprawy jeszcze bardziej komplikować;
  • sprawdzeniu polisy. Ubezpieczenie OC mtu24.pl  jest niezbędne właścicielowi auta niezależnie od warunków pogodowych, ale warto sprawdzić raz jeszcze, czy na pewno jest aktualne. Warto także sprawdzić aktualne ceny i rozejrzeć się w ofercie.
  • sprawdzeniu świateł. Wszystkie muszą być sprawne. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której na nieoświetlonej drodze zgasną światła auta. Przeszkody, której nie zobaczymy, nie uda się nam ominąć, a lampy w niskich temperaturach po prostu się psują.

AC na wszelki wypadek

Warto także pamiętać o tym, że nawet najlepszy kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem lub wpaść w lekki poślizg. Stąd warto być ubezpieczonym na wszelkiego rodzaju niebezpieczne sytuacje na drodze. Tylko polisa AC uchroni kierowcę przed skutkami finansowymi szkód, do których doszło z jego winy.