Adwent to czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia. Rozpoczyna się na cztery niedziele przed świętami, a kończy w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W tym roku adwent rozpoczął się 2 grudnia. Ostatnia niedziela wypada 23 grudnia. Następnego dnia zasiądziemy do wigilijnego stołu.

Czego nam nie wolno w adwent? Przede wszystkim w tym czasie nie można urządzać hucznych zabaw. W piątki powinniśmy pościć, czyli nie spożywać pokarmów mięsnych. Nie ma przykazań mówiących o tym, że nie wolno w tym okresie pić alkoholu, ale Kościół jest zwolennikiem trzeźwego adwentu.

Co powinniśmy w tym czasie zrobić? Pójść do spowiedzi. W okresie świąt każdy katolik powinien przyjąć komunię świętą.

Kolor adwentu to fiolet, czyli kolor pokutny. W takich barwach ubrany jest ołtarz, a ksiądz nosi fioletowe szaty. W adwencie nie stroi się kościoła kwiatami.

W pierwszą niedzielę wnosi się wieniec adwentowy z czterema świecami. W każdą niedzielę zapala się jedną z nich.

W tym czasie odbywają się specjalne msze święte ku czci Marii Panny, czyli roraty. Msze w większości kościołów odprawiane są wczesnym rankiem, choć w niektórych kościołach zdarza się, że są o zmierzchu.

Adwent to również czas rekolekcji, które organizowane są we wszystkich parafiach. Biorą w nich udział dzieci, młodzież i dorośli.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic.