Mowa o testowaniu sześciogodzinnego dnia pracy z zakazem korzystania z mediów społecznościowych w czasie pracy. Polscy pracownicy chętnie by przystali na spędzanie jedynie 6 godzin w pracy, także uwzględniając dodatkowe warunki, jednocześnie polscy pracodawcy są takiemu rozwiązaniu przeciwni.

Szwedzki rynek pracy jest dla polskich pracowników zaskakujący pod wieloma względami, także dlatego, że wysoki kurs korony szwedzkiej to gwarancja wysokich zarobków. Pracownicy mogą liczyć także na pięć tygodni płatnego urlopu oraz ochronę związków zawodowych. Rynek charakteryzuje się również niską stopą bezrobocia, rzędu 7%. 

Największą szansę na pracę w Szwecji mają inżynierowie, także specjalizujący się w sprawach górniczych, informatycy i mechanicy oraz nauczyciele przedszkolni czy zawodowi szefowie kuchni. W przypadku pracy sezonowej Polacy, ale również Litwini czy Łotysze, decydują się na pracę w rolnictwie (zbieranie truskawek czy runa leśnego). 

Jednocześnie decydując się na pracę w Szwecji warto pamiętać, że ze względu na małą ilość miejsc pracodawcy szwedzcy nie oferują zbyt wielu stanowisk dla osób z niskimi kwalifikacjami, dodatkowym wymogiem w wielu miejscach jest również znajomość języka, jednak w tym przypadku w wielu sektorach gospodarki wystarczy komunikatywna znajomość języka angielskiego. Warto także pamiętać, że polscy specjaliści oferujący swoje usługi w szeroko rozumianej branży budowlanej mogą liczyć na zatrudnienie także bez konieczności znajomości języka. Kobiety mogą znaleźć pracę jako lekarki czy opiekunki medyczne.

Kurs korony szwedzkiej dla wielu pracowników to możliwość zarobienia nawet 400 złotych za 8 godzin pracy. Oczywiście wysoka płaca to nie wszystko - wybierając pracę w Szwecji warto również zapoznać się z realiami cenowymi, głównie w zakresie kosztu wynajmu mieszkania i cen żywności.

Polacy nie muszą występować o specjalne pozwolenie o pracę na terenie Szwecji, gdzie mogą przebywać do 90 dni. Jeśli jednak planowany jest dłuższy pobyt, wówczas niezbędne staje się pozwolenie na pobyt, o które należy wystąpić do Urzędu do Spraw Migracji.

Warto przeczytać też: Wady i zalety pracy w Szwecji