Udział w stłuczkach czy wypadkach może się przytrafić każdemu, nawet najlepszemu kierowcy. Czasem to my jesteśmy sprawcą, a czasem inny użytkownik drogi. W tym drugim przypadku poszkodowany kierowca otrzymuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Teoretycznie, poza samym wydarzeniem, wszystko powinno pójść po myśli poszkodowanego kierowcy, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Wielu kierowców spotyka się bowiem z sytuacją, że nie otrzymują odszkodowania w kwocie takiej, jaka ich zdaniem im się należy, czyli de facto otrzymują odszkodowanie zaniżone. Jest jednak na to skuteczny sposób - Sprawdź jaki!

Zwróć się do odpowiedniej firmy!

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a więc każdy poszkodowany kierowca otrzyma odszkodowanie. Nawet gdy sprawca wypadku czy stłuczki nie wykupił ubezpieczenia, zostanie ono poszkodowanemu wypłacone z funduszu gwarancyjnego. W sytuacji, gdy kierowca poszkodowany otrzyma je w kwocie, jaka go satysfakcjonuje, wszystko jest w najlepszym porządku. Jednak wielu kierowców otrzymuje kwoty zbyt małe, które nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupem części zapasowych czy robocizny przy naprawie auta. Wielu kierowców o tym nie wie, ale można liczyć na dopłaty do odszkodowań OC, dzięki którym do portfela trafi kwota taka, jak pokryje rzeczywiste koszty naprawy lub pozwoli na zakup nowego auta, gdy poprzednie zostało zniszczone całkowicie. W takiej sytuacji należy się zwrócić do firm oferujących odkup odszkodowania OC, które pomogą w uzyskaniu większej, najczęściej już satysfakcjonującej kwoty.

Jak dostać większe odszkodowanie z OC sprawcy?

Kwestia zaniżonych odszkodowań z OC to problem bardzo poważny w Polsce. Ubezpieczyciele dążą do tego, aby wypłacać odszkodowania w jak najniższej wysokości, aby ponosić jak najmniejsze straty. Leży to po prostu w ich biznesowym interesie. Tłumaczą to tym, że polisy OC w Polsce są bardzo niskie i nie pokrywają kosztów, jaki towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą w związku z wypłatą odszkodowań.

Większość kierowców nie ma na tyle dużej wiedzy w zakresie prawa, aby sądzić się z ubezpieczycielem i na własną rękę dochodzić dopłaty do odszkodowań OC. Jest to też kosztowne i czasochłonne. Jednak wyjściem z sytuacji jest powierzenie działań w tej sprawie specjalistycznym firmom, które skutecznie dochodzą praw w sporach z ubezpieczycielami. Są wśród nich firmy specjalistyczne, a są też i zwykłe kancelarie prawne.

Odkup odszkodowania OC - to się opłaca!

Firmy oferujące pomoc w uzyskaniu dopłaty do odszkodowań OC oferują z reguły dwa sposoby. Jedne oferują odkup odszkodowania od pokrzywdzonego kierowcy, wypłacają mu umówioną kwotę, a potem już same we własnym interesie wchodzą w spór z ubezpieczycielem. Inne firmy reprezentują kierowcę w sporze z towarzystwem ubezpieczeniowym i, gdy zrobią to skutecznie, wypłacają większą kwotę kierowcy, a same pobierają od tego prowizję. Wybór formy zależy już od kierowcy. O większe odszkodowanie z OC sprawcy można się starać w okresie do dwóch lat od momentu zajścia zdarzenia. Potrzebne będą wszystkie dokumenty, jakie wiążą się ze sprawą.