Systemy tego typu usuwają dym, jak i gazy pożarowe, które dostają się na przykład na klatkę schodową na skutek pożaru. Oznacza to, iż ścieżki ewakuacyjne są wolne od zadymienia, a znajdujący się w budynku ludzie, mają szansę bezpiecznie go opuścić. Systemy oddymiające zmniejszają także ewentualne szkody, które mógłby wyrządzić rozprzestrzeniający się ogień. Żebyśmy mogli wybrać najbardziej skuteczny system oddymiający, musimy brać pod uwagę kilka ważnych kwestii. 

Ograniczenie dymu 

W miejscach, gdzie strop, poddasze albo dach stanowi większą część budynku, konieczne będzie ograniczenie ewentualnego rozprzestrzenienia się dymu. Wymagać to będzie założenia przeciwpożarowych barier celem podzielenia przestrzeni dachu na właściwe części. Rolę ograniczników mogą pełnić: 

  • oszklenie,

  • płyty żaroodporne,

  • automatyczne albo stałe zasłony dymne. 

Warto także zamontować klapy dymowe i napędy drzwiowe (umożliwiają automatyczne sterowanie drzwiami podczas pożaru). Celem zapobiegania opisanym sytuacjom, konieczne jest również posiadanie czujki dymu, która pozwoli na szybką reakcję na zagrożenie. 

Odpowiednia cyrkulacja powietrza 

Podczas trwającego pożaru, niezbędne staje się ciągłe dostarczanie powietrza do tych miejsc, które są drogami ewakuacyjnymi. Kiedy gazy i dym są używane, wystarczająca ilość powietrza musi zajmować ich miejsce. W przeciwnym wypadku w budynku zostanie zaburzone ciśnienie, zaś system oddymiania będzie nieskuteczny. Dopływ powietrza, może odbywać się dzięki: 

  • drzwiom automatycznym,

  • dedykowanym wentylatorom wlotowym o niskim poziomie,

  • naturalnym wentylatorom w zbiornikach dymu, które oddalone są od źródła ognia. 

Wentylacja automatyczna a naturalna 

Powinniśmy dokonać wyboru pomiędzy wentylacją automatyczną a tą naturalną. Wentylacja naturalna wykorzystuje wyporność ciepłych gazów do napędzenia przepływania dymu poprzez wentylatory. Tego typu systemy nierzadko spełniają dwie funkcje i zapewniają tym samym wentylację codzienną, ale i właśnie przeciwpożarową. 

Systemy oddymiania grawitacyjnego są jednymi z najbardziej skutecznych

Systemy oddymiania grawitacyjnego uruchamiają się dzięki załączeniu dymowej czujki, przycisku oddymiania, albo też innych. Co istotne, system ten działa w pełni automatycznie. Wszystkie operacje są zewnętrznie kontrolowane. Do systemu, zaliczają się między innymi: otwory napowietrzające, kurtyny dymowe, czy też klapy oddymiające. Skutecznie działający system do oddymiania, poza funkcją usuwania gazów z dróg ewakuacyjnych podczas pożaru, obniża dodatkowo temperaturę w obiektach, dzięki czemu ochrania ich konstrukcję i zwiększa poziom bezpieczeństwa ratowników w czasie prowadzenia akcji pożarniczej. 

Systemy grawitacyjnego oddymiania mają na celu usprawnianie ciągu naturalnego w dolnej części budynku. Żeby stało się to możliwe, konieczne staje się doprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza. W tym celu montuje się specjalistyczne konstrukcyjne elementy. Na co dzień mogą one posłużyć do wentylowania budynku. Nierzadko będą to specjalistyczne elektryczne napędy, które stosuje się w klapach oddymiających albo w oknach. 

Jakie zalety ma system grawitacyjnego oddymiania? 

System tego typu jest nie tylko skuteczny, ale również subtelny - na co dzień nie odczuwamy jego obecności. Elementy wchodzące w skład tego systemu, mogą zostać tak przyozdobione, żeby wtapiały się w resztę otoczenia. Nowoczesne wzory są niezwykle estetyczne, zatem system nie będzie się nam rzucał w oczy. Wraz z pozostałymi sprzętami, sprawi wrażenie wspólnej koncepcji. 

Systemy do grawitacyjnego oddymiania w roli urządzeń przeciwpożarowych, wymagają przeprowadzenia okresowego przeglądu technicznego, ale też konserwacji przynajmniej raz do roku. 

Zużyciu podlegają zwykle akumulatory w sterujących systemem centralach, często pojawiające się ostatnimi czasy na terenie naszego kraju silne burze i wiatry, są przyczyną uszkodzeń napędów i klap dymowych. Specjalistyczne produkty oraz profesjonalne doradztwo znajdziesz na stronie: https://4ti.com.pl/