Po jej zakończeniu ziemia zazwyczaj w znacznej części nie nadaje się jeszcze do sadzenia roślin. Często wymaga zabiegów uzdatniających, korekty pH lub wymiany wierzchniej warstwy gleby na żyzną. Jak rozplanować poszczególne etapy prac, aby zakładany ogród był piękny i nie wymagał wielu kosztownych przeróbek?

 

Zakładanie ogrodu – czym warto pomyśleć na początku?

Kolejność prac przy zakładaniu ogrodu jest bardzo ważna, dlatego warto to odpowiednio zaplanować. Czynności dotyczące uzdatniania podłoża, instalacji nawadniających czy oświetleniowych są bowiem znacznie trudniejsze do przeprowadzenia na przykład przy kilkuletnich nasadzeniach. Etap przygotowawczy to żmudna, ale najważniejsza część prac w ogrodzie. 

  • Projekt ogrodu – pojawia się najczęściej jako naturalny, pierwszy krok – równolegle z projektem lub budową domu. Można go wykonać własnoręcznie lub powierzyć specjalistom, którzy przedstawią kilka wariantów zgodnych z oczekiwaniami inwestora i uwzględniających oczywiście uwarunkowania terenu. Projekt powinien zawierać najważniejsze założenia ogrodu (na tym etapie): ilość i przebieg ogrodowych instalacji (elektrycznej, nawadniającej), wszystkie elementy małej architektury, usytuowanie budynków gospodarczych, ilość i miejsca utwardzonych powierzchni i ścieżek.

  • Ukształtowanie terenu  – obejmuje dwa rodzaje prac: usunięcie wszystkich pozostałości budowlanych i końcowe ukształtowanie terenu. Niektóre resztki (gruz, szkło, pozostałości drewniane) można wykorzystać do zasypywania niepożądanych wykopów czy nierówności, pamiętając, że takie podłoże staje się silnie przepuszczalne i wymaga odpowiednich nasadzeń. Ukształtowanie terenu pod ogród (podwyższone rabaty, wzniesienia, oczka wodne, stawy, ukształtowanie ścieżek itp.) warto powierzyć sprawdzonej firmie, która zadba o odpowiedniej głębokości wykopy. Na tym etapie powstają również dodatkowe budynki gospodarcze, wiaty i wszystkie pozostałe zaplanowane konstrukcje ogrodowe.

 

 ogród

Fot. Wykopanie stawu czy oczka wodnego na terenie przyszłego ogrodu warto powierzyć ekipie, która kompleksowo wykonuje wszystkie niezbędne prace ziemne (fot. surpol.eu).

  • Instalacje – tuż po ukształtowaniu terenu należy wykonać zaplanowane instalacje. Najczęściej obejmują one nawadnianie, oświetlenie ciągów komunikacyjnych, oczek wodnych i elementów małej architektury: pergoli, wiat, altan, budynków gospodarczych itp.

  • Użyźnienie ziemi – jeżeli gleba jest żyzna, wystarczy przekopać ją na niewielką głębokość w celu spulchnienia i ewentualnego odchwaszczenia. W przypadku jałowej, ubogiej gleby, konieczne może okazać się usunięcie jej górnej warstwy, zakup i rozłożenie żyznej ziemi w miejscu planowanych rabat czy trawników. Warto upewnić się, że zakupiona ziemia ogrodowa jest dobrej jakości, zwłaszcza w przypadku planowanych warzywników czy zakładania sadu. Miejscowo można poprawić jakość gleby, mieszając ją z kompostem lub torfem. To również dobry moment na sprawdzenie pH gleby i ewentualną jego korektę – w zależności od upodobań glebowych planowanych roślin.

 

Zakładanie ogrodu – prace, które można zostawić na później

Naturalnym odruchem wielu właścicieli działek jest kupno roślin w trakcie lub nawet jeszcze przed budową domu. Nie zawsze jest to błędem, jednak może w późniejszym czasie przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza jeżeli nastąpi konieczność przeniesienia zakorzenionych już i niemałych roślin. Dlatego zakup roślin powinien być ostatnim etapem zakładania ogrodu.

 

Sadzenie roślin

Jednorazowy zakup większej ilości odpowiednich sadzonek pozwala na uzyskanie korzystniejszej ceny – w większości szkółek bowiem przy zakupie dużych ilości można wynegocjować korzystne rabaty. Jeżeli teren do obsadzenia jest znaczny, prace można przeprowadzić etapami, zaczynając od części najbardziej zewnętrznej.

  • Żywopłot – rośliny, które w przyszłości mają zapewnić osłonę przed kurzem, wzrokiem sąsiadów i hałasem z drogi, tworząc zielone ogrodzenie domu, można sadzić znacznie wcześniej niż pozostałe. Jeżeli nie wymagają one szczególnych warunków glebowych czy nawodnienia, można je posadzić wzdłuż ogrodzenia jeszcze w trakcie budowy lub nawet przed jej rozpoczęciem. Pozwoli to na szybsze uzyskanie atrakcyjnej osłony w momencie oddania budynku do użytku. Drugim rozwiązaniem jest zakup już wysokich, kilkuletnich roślin dających natychmiastowo szczelny żywopłot. Oczywiście związane jest to ze znacznie wyższym kosztem roślin oraz niekiedy także z większymi trudnościami w ich przyjmowaniu się w nowym miejscu.

  • Termin sadzenia – planując sadzonki z tzw. gołym korzeniem (kopane bezpośrednio z gruntu) trzeba pamiętać, że większość roślin sadzi się na wiosnę. Dla drzew i krzewów iglastych optymalnym terminem jest jesień. Rośliny z doniczek można natomiast wysadzać do gruntu przez cały sezon.

Wizja własnego ogrodu często kusi nie mniej, niż budowa domu. Okazuje się jednak, że posiadanie pięknego i uszytego na miarę ogrodu, to ogrom pracy, do której warto się dobrze przygotować. Ci, którzy nie mają żadnego doświadczenia w zakładaniu ogrodów, powinni skorzystać na wszystkich lub tylko na wybranych etapach prac ze wsparcia firm, które się w tym specjalizują.

Zobacz, co dla twojego ogrodu może zrobić Surpol >>