Naturalne kosmetyki nierzadko są nie na naszą kieszeń. Także te z woskiem pszczelim. Podpowiadamy, jakie kosmetyki z wosku pszczelego wykonasz w domu.

Jakie są właściwości wosku pszczelego?

Wosk pszczeli to skarb natury, który skrywa niezwykłe właściwości. Służy on pszczołom do budowania plastrów w ulu. I choć wiele osób odkryło już cenne działanie miodu, zapominamy o walorach wosku pszczelego.

Właściwości wosku pszczelego? Jest antybakteryjny i działa przeciwzapalnie. Do tego wygładza oraz nawilża skórę. Jego delikatne działanie pozwala stosować go także w miejscach wrażliwych, np. na twarzy. Bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne i witaminę A, która zwalcza wolne rodniki. W dobie unikania zbędnej chemii ma jeszcze jedną zaletę – wosk pszczeli jest naturalnym konserwantem, także dla kosmetyków. Nie zawiera szkodliwych substancji, jakie często można znaleźć w złożonych produktach kosmetycznych.

Jakie są zastosowania wosku pszczelego?

Skupiając się jedynie na kosmetykach: wosk pszczeli to naturalny emulgator, czyli składnik emulsji. Może być podstawą dla kremów, maści, balsamów czy pomadek do ust. Dzięki niezwykłym właściwościom wosku pszczelego, kosmetyki te są naturalne i mają dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Jaki dokładnie? Nie tylko nawilżają i powstrzymują rozwój bakterii. Pozwalają zwalczyć stany zapalne skóry, takie jak ostry trądzik czy oparzenia słoneczne. Kosmetyki z woskiem pszczelim są naturalnym filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym.

Nie tylko kosmetyki wzbogaca się woskiem pszczelim. Można z niego wytworzyć naturalne i ekologiczne plastry do depilacji czy… świece. Opary świec z wosku pszczelego mają działanie kojące, rozluźniające. Ich zapach niweluje dym tytoniowy. Do tego eliminują one pole elektromagnetyczne wytwarzane przez sprzęty RTV.

Wosk pszczeli – jak wykorzystać go w domu?

Wszystkie opisane wyżej produkty z wosku pszczelego można wykonać samodzielnie w domu. Używa się do tego wosku pszczelego w formie pastylek. Jest to wosk najwyższej jakości. Poznamy go po kolorze żółtym.

Gdzie kupić taki wosk pszczeli? Ten produkt znajdziemy w sklepie internetowym https://mydlasie.pl. 100 gramów wosku pszczelego kosztuje tam jedynie 16 zł. To tyle, ile trzeba zapłacić za niedużą pomadkę do ust z woskiem, na której wykonanie potrzeba jedynie łyżeczki żółtych kapsułek. Oszczędności widoczne są więc gołym okiem.

Aby wykorzystać wosk pszczeli w tworzonym kosmetyku, należy go rozpuścić. Jak to zrobić? W kąpieli wodnej. Zmieszaj 1 łyżeczkę wosku pszczelego, 1 1 łyżeczkę masła shea i pół łyżeczki ulubionego naturalnego olejku, dodaj wody w temperaturze około 65 stopni, tak by rozpuścić w niej wszystkie składniki. Po chwili przelej do pojemnika, np. po soczewkach kontaktowych czy poręcznego słoiczka. I pomadka z wosku pszczelego gotowa! A to dopiero początek przygody z domowymi kosmetykami. Przepisy i potrzebne składniki znajdziesz w sklepie mydlasie.pl.