Wiele osób cierpiących na chroniczne zmęczenie jest przekonanych, że powodem tej dolegliwości jest niewystarczająco długi sen. Jednak zapotrzebowanie na wypoczynek jest kwestią indywidualną – niektórzy mają w zwyczaju ucinać sobie drzemkę w ciągu dnia, inni kładą się późno, a wstają wyspani wcześnie rano. To, po jakim czasie nasz organizm się zregeneruje, zależy od naszego wieku, rodzaju wykonywanej pracy, a także diety i poziomu aktywności fizycznej. Jednak w każdym przypadku ogromny wpływ na to, jak będziemy czuli się o poranku, ma jakość naszego snu. Odpowiednio przystosowane pomieszczenie pełniące rolę sypialni oraz wygodny materac mogą zdziałać cuda i rozwiązać problem ciągłego niewysypiania się.

Sen o sypialni idealnej

Zmęczenie, zaburzenia nastroju, spadek motywacji, brak koncentracji, a także spowolnienie reakcji to tylko niektóre ze skutków niskiej jakości snu. W dużej mierze zależy ona od tego gdzie śpimy – w jakim pomieszczeniu, na jakim łóżku, materacu czy poduszce. Jeśli posiadamy duże mieszkanie, bądź po prostu wolny pokój, warto zaaranżować w nim niezależną sypialnię. Wnętrze to powinno jednoznacznie kojarzyć nam się ze snem. Zadbajmy o to, aby było przytulne i czyste, a także w miarę możliwości pozbawione urządzeń elektronicznych. W centralnej części pomieszczenia powinno znajdować się wygodne łóżko. Bardzo ważne są także dodatki – materac, pościel oraz poduszki.

Na ziarnku grochu

Wielu z nas każdego ranka boryka się z nieprzyjemnym bólem karku. W większości przypadków jest on spowodowany źle dobraną poduszką. Nie przywiązując wagi do tego, na czym śpimy, popełniamy ogromny błąd, zwłaszcza że oferta poduszek dostępna na rynku jest bardzo szeroka. W IKEA Łódź znajdziemy poduszki wysokie i niskie, duże i małe, a przede wszystkim modele wyprofilowane pod kątem pozycji, w jakiej lubimy spać. W ofercie dostępne są także modele dla śpiących na boku, na plecach bądź na brzuchu. Odpowiednia poduszka zapewni optymalne wsparcie dla głowy i szyi oraz zmniejszy napięcie mięśni karku. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest zarówno poduszka, jak i kołdra. Ma on znaczenie zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Tekstylia z lyocellu dzięki bardzo regularnemu kształtowi nici szybko pochłaniają wilgoć i łatwo ją odparowują. Dzięki temu na powierzchni włókna nie zbierają się roztocza i inne mikroorganizamy. Lyocell jest więc idealny dla osób z alergiami i problemami skórnymi. Ponadto produkty wykonane z tego włókna łatwo się konserwuje. Pościele lyocellowe nie gniotą się podczas prania, szybko schną i są miłe w dotyku.

M jak materac

Elementem, który znacząco wpływa na jakość naszego snu, jest materac. Wybierając go, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze przyzwyczajenia, czyli to, w jakiej pozycji najczęściej śpimy, a także naszą wagę i wzrost. Materac powinien być dłuższy o ok. 20 centymetrów od nas samych. Ważna jest też jego miękkość. Dotychczas uważano, że osoby ciężkie powinny stosować materace twarde, a osoby lekkie materace miękkie. Okazuje się jednak, że najlepszym miernikiem właściwego doboru tego elementu łóżka jest nasze ułożenie podczas snu. Osoby, które najczęściej wybierają pozycję na boku powinny mieć tak zagłębione w materac ramiona i biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Natomiast u śpiących na plecach biodra powinny zapadać się, tak aby kręgosłup tworzył linię krzywą przypominającą literę „S”. Waga ma natomiast istotny wpływ, jeśli dzielimy materac z osobą cięższą, bądź lżejszą od nas. Możemy wtedy wybrać dwa pojedyncze materace, bądź materac podwójny o średniej twardości – w tym przypadku będzie on najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Różnice wagi w połączeniu ze źle dobranym materacem mogą bowiem spowodować, że przy naszym przewracaniu się z boku na bok nasz partner będzie odczuwał kołysanie, które może zakłócać jego sen.

Trafny wybór

Do najpopularniejszych materacy zalicza się piankowe i sprężynowe. To, który z nich zapewni nam większy komfort, zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych upodobań. Materace piankowe z łatwością dostosowują się do kształtu ciała i zapewniają twarde podparcie, jednocześnie zachowując miękkość i sprężystość. Pianka równomiernie rozkłada ciężar ciała, zmniejszając ucisk, jakiemu jest poddawane. Tego rodzaju materace z pewnością sprawdzą się w przypadku cięższych osób, gwarantują bowiem bardziej precyzyjne wsparcie dla ciała. Ich zaletą jest także zapewnianie ciepła w zimie, a ochłody w lecie. Z kolei materace sprężynowe charakteryzuje znakomita wentylacja. Są zatem odpowiednie dla osób, którym w nocy jest często zbyt gorąco. Sprężyny gwarantują podparcie całego ciała, zapewniając spokojny i kojący sen. Reagują na różne punkty ciężkości ciała i równomiernie rozkładają ucisk, zapewniając odpowiednie podparcie we właściwym miejscu.

Na próbę

Wybór materaca to kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie warto polegać na radach innych, ale udać się do sklepu i na własnej skórze wypróbować kilka różnych propozycji. IKEA Łódź daje swoim klientom aż 90 dni na sprawdzenie i ewentualną wymianę zakupionego materaca. Można więc spać na nim przez 3 miesiące i zdecydować, czy jest dla nas odpowiedni.Teraz w jego wyborze pomóc nam mogą fizjoterapeuci, którzy do 30 marca w każdy piątek, sobotę i niedzielę, w godzinach otwarcia sklepu obecni są w Dziale Sypialni IKEA Łódź.