Minęły letnie upały, budynek zdążył się wychłodzić, ale temperatura wciąż nie spadła na tyle, aby w kaloryferach pojawiło się gorąca woda. Z pomocą przychodzi klimatyzator przenośny, które może być dodatkowym źródłem ciepła w mieszkaniu. Jak to działa i jakie urządzenia wybrać?

Klimatyzator przenośny a ogrzewanie

Rynek klimatyzatorów, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych posiada sporo urządzeń tzw. wielofunkcyjnych, które oprócz standardowego chłodzenia pomieszczeń, mogą jeszcze je osuszać i wentylować (urządzenia 3w1). Jest jednak pewna grupa sprzętów, które do wyżej wymienionych funkcji dopisuje jeszcze tryb ogrzewania.

Klimatyzatory 4w1, bo o nich mowa, sprawdzą się zarówno w trakcie okresów przejściowych, jak i łagodnych zim. Warto wiedzieć, iż z reguły nie kosztują one fortuny. Cena takiego urządzenia to 1,8-2,5 tysiąca złotych. Sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych, aby poznać aktualnie polecane modele i ich ceny.

Jak działa klimatyzator przenośny z funkcją grzewczą?

Funkcja ogrzewania w klimatyzatorze przenośnym to idealny sposób na dogrzanie mieszkania, gdy na zewnątrz temperatury spadną poniżej 10-15 st. C. Zasadniczo, każdy klimatyzator przenośny składa się z kilku podstawowych elementów: parownika, skraplacza i czynnika chłodzącego. 

Parownik ma za zadanie odbierać ciepło, które następnie krążąc w obwodzie zamkniętym, ochładzane jest przez czynnik chłodzący. Ciepłe powietrze zostaje w skraplaczu. Do pomieszczenia zaś wraca zimne powietrze. Następnie za pomocą rury wyrzutowej – ostatniego istotnego elementu, ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz.

W trybie ogrzewania dochodzi do odwrócenia układu chłodniczego. Dzięki zastosowaniu zaworu czterogrodowego, parownik staje się skraplaczem, zaś skraplacz parownikiem. Z perspektywy użytkownika przełączenie w tryb ogrzewanie to jedynie kliknięcie jednego z przycisków na pilocie.

 

Czy ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym się opłaca?

Pytanie o koszty ogrzewania klimatyzatorem przenośnym jest jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości. Postaramy się ją rozwiać tłumacząc to m.in. na przykładzie współczynników wydajności chłodniczej oraz cieplnej (EER i COP).

Współczynniki te określają stosunek poboru prądu do ilości otrzymanego ciepła. W przypadku klimatyzatorów przenośnych pobór prądu stanowi z reguły ok. 30% mocy chłodniczej oraz grzewczej. W przypadku klimatyzatorów o mocy 3,5 kW jest to więc często 1,2-1,3 kW. Współczynnik COP (wydajności ogrzewania) wynosi więc w tym przypadku ok. 2,9. Naturalnie – im wyższy współczynnik, z tym wydajniejszym urządzeniem mamy do czynienia.


Przekładając to na realne koszty ogrzewania. Zakładając, że 1 kW kosztuje nas 0,60 zł, doba pracy klimatyzatora kosztować będzie ok. 17-18 zł.

Miesięczny koszt wynosić więc będzie ok. 520 zł. W praktyce jednak koszty te będą znacznie mniejsze, gdyż przedstawiony wariant zakłada pracę klimatyzatora na najwyższych obrotach w systemie 24/7. W rzeczywistości urządzenie pracować będzie przez większość czasu na niskiej prędkości, jedynie podtrzymując ciepło w pomieszczeniu. Wiele osób używa też klimatyzatora przenośnego co kilka-kilkanaście godzin, a nie w systemie stałym. Ostateczne koszty powinny więc spaść nawet o połowę.

Porównując to z kosztem stosowania grzejnika elektrycznego, otrzymujemy o ok. 60% niższe rachunki za prąd. Dlaczego? W przypadku grzejników zużycie energii pozostaje w stosunku 1:1, tzn. 1 kW energii cieplnej to 1 kW energii elektrycznej. Klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania o wydajności ok. 2,8, to stosunek 1:2,8 – z 1 pobranego kW uzyskujemy 2,8 kW energii cieplnej.

Dodatkową zaletą klimatyzatora przenośnego jest szybkość działania. Strumień ciepłego powietrza kierowany jest do pomieszczenia już po ok. 5 minutach od uruchomienia sprzętu. Ponadto urządzenia te są znacznie bardziej ekologiczną alternatywą. Tradycyjne źródła ciepła (piece na węgiel czy eko groszek) przyczyniają się do powstawania dużych lokalnych ognisk smogu. Klimatyzator przenośny to urządzenie na prąd, a w środku znajdziemy ekologiczny czynnik chłodzący R290. W serwisie nachlodno.pl znajdziesz więcej informacji na temat eksploatacji klimatyzatorów przenośnych oraz aktualnie polecanych modeli.