Krzyż Armii Krajowej Rolandowi Dąbrowskiemu - synowi straconego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu Józefa Dąbrowskiego (pseudonim „ Zapłon”), wręczyli: kapitan Eugeniusz Debich i kapitan Franciszek Szczepanik – prezes i wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach. Józef Dąbrowski został nim odznaczony pośmiertnie 30 sierpnia 1989 roku, ale jego syn otrzymał tylko legitymację nadania odznaczenia.
W sierpniu tego roku poprzez kontakt żony Rolanda, Jadwigi Dąbrowskiej z Wydziałem Infrastruktury Społecznej i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pabianicach, załatwiono Krzyż Armii Krajowej, żeby wręczyć go synowi odznaczonego. Spotkanie Państwa Jadwigi i Rolanda Dąbrowskich z członkami Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach odbyło się w ich mieszkaniu. Rozpoczęło się od uroczystego wręczenia odznaczenia przez kapitana Eugeniusza Debicha, który podkreślił patriotyczną postawę nieżyjącego Józefa Dąbrowskiego oraz szczególny honor, jaki przypadł mu poprzez oddanie tego zaszczytnego odznaczenia. Dalsza część spotkania przebiegła
w atmosferze wspomnień okresu międzywojennego i II wojny światowej, i była opisem ówczesnego życia, pracy i walki z hitlerowskim okupantem.