ad

„Zapamiętamy ją jako zawsze pełną pogody ducha, zawsze uczynną i pomocną, skorą do dzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi” – tak wspominają ją pabianiccy harcerze.

Druhna Stefania Owczarek (z domu Plucińska) zmarła 18 września. Została pochowana na cmentarzu rzymsko-katolickim. W ostatniej drodze towarzyszyli jej: rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze i siostry zakonne z hospicjum, gdzie druhna spędziła ostatnie cztery lata swojego życia.

Pabianiczanka czynnie działała w naszym harcerstwie – była zastępową w 2. PDH im. Królowej Jadwigi i drużynową 7. PDH im. Marii Skłodowskiej-Curie (w latach 1945-1949).

- Byłaś druhno zawsze aktywnym członkiem ZHP, uczestniczyłaś w wielu obozach harcerskich – żegnała druhnę Stefanię porucznik Maria Nowicka.

Najaktywniejszy i najbardziej niebezpieczny dla Stefanii Owczarek był okres wojny. W pierwszych dniach po jej wybuchu powołano Pogotowie Harcerskie. Druhna Stefania pełniła wtedy dyżury na dworcu kolejowym. Pomagała żołnierzom i cywilom. Wraz z innymi harcerzami podawała im herbatę, gorące posiłki, wodę do mycia, opatrunki i lekarstwa. Posiłki gotowano najpierw w mieszkaniach blisko dworca. Potem kolejarze zbudowali kuchnię polową.
– Działała, dopóki nie zniszczyły jej bomby – wspominała w 2002 roku w rozmowie z Życiem Pabianic.

Była świadkiem zbombardowania dworca przez hitlerowców.

- Bomby leciały jak groch – mówiła.
Opowiadała też o wejściu Niemców do naszego miasta. Był 8 września 1939 roku.
– Wybiegłam rano z domu, żeby zobaczyć, co się dzieje – opowiadała. – Nagle zobaczyłam niemiecki patrol. Szli ulicą Partyzancką z karabinami gotowymi do strzału. Na mój widok krzyknęli: „Halt!”. Uciekłam na podwórko najbliższej kamienicy. Nie gonili mnie.

W 1990 roku druhna Stefania za m.in. działalność w Szarych Szeregach otrzymała zasłużony stopień harcmistrza. Uhonorowana została też Krzyżem Weteranów Walk o Niepodległość.

- Żegnamy cię druhno harcerskim pozdrowieniem: czuwaj! - dodała podczas pogrzebu pani porucznik.

Msze św. za śp. Stefanię Owczarek będą odprawiane: 26 września o godz. 6.30 w parafii św. Floriana, 4 października o godz. 18.00 w parafii Najświętszej Marii Panny, 28 października o godz. 11.00 w parafii św. Floriana, 11 listopada o godz. 8.30 w parafii Chrystusa Króla, 14 stycznia 2019 r. o godz, 18.30 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łodzi, 3 maja 2019 r. o godz. 8.00 w parafii św. Floriana.