Coraz mniej osób smaży w domach pączki. Dla spragnionych domowych wypieków podajemy przepis (sprawdzony) na racuszki i faworki:

Racuszki z serka waniliowego

(bardzo szybki w wykonaniu, a racuszki są pyszne)

Składniki: 1 opakowanie serka waniliowego (duże), szczypta soli, 1 szklanka mąki, 2 łyżki cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 jajko.

Wykonanie: mieszamy składniki (można wziąć serek Danio waniliowy). W garnku podgrzewamy olej lub plantę. Łyżkę maczamy w gorącym tłuszczu, nabieramy ciasto i kładziemy na rozgrzany olej. Odwracamy racuszki (pilnować ognia, bo mogą się spalić). Racuszki podwajają swoją objętość. Wyciągać i odsączać na papierowych ręcznikach. Gdy wystygną, można posypać cukrem-pudrem, ale nie jest to konieczne.

 

Racuszki z dyni

(przepis dla wybrednych poszukiwaczy nowości)

Składniki: 1/2 kg obranej i oczyszczonej z pestek dyni, 1 szklanka mąki pszennej, 1 i 1/2 szklanki mleka, 1 jajko, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżki cukru, olej do smażenia, cukier puder do posypania

Przygotowanie: do miseczki wlewamy mleko, dodajemy mąkę, jajko, cukier, proszek do pieczenia. Dokładnie mieszamy. Ciasto powinno być gęste, ale lejące. Dynię trzeba zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodajemy do ciasta. Musimy dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzewamy olej i łyżką nakładamy niewielkie placuszki. Smażymy z obydwu stron na złoty kolor. Podajemy posypane cukrem pudrem.

 

Faworki

(przepis po babci, który od 30 lat nie zawodzi, a faworki są kruche i delikatne)

Składniki: 1 buteleczka śmietany (kwaśnej), 2 jajka, 2 żółtka, pół cytryny, mąka (ile się wgniecie). Ciasto powinno być delikatne jak na pierogi.

Wykonanie: do rozwałkowania używamy jak najmniej mąki, bo to ona się potem pali na patelni. Z rozwałkowanych placków wycinamy nożem lub radełkiem prostokąty, które przecinamy po środku (wzdłuż) i wywijamy faworka. Wrzucamy go na rozgrzaną plantę lub olej na patelni i po minucie (lub szybciej) odwracamy. Odsączamy faworki na papierowych ręcznikach. Gdy wystygną, posypujemy cukrem pudrem.

 

Ciasto marchewkowe

(genialne zimowe ciasto rozgrzewające, dla tych, którzy nie jedzą smażonego)

Składniki: 50 dkg maki, 3 szklanki startej marchwi (można trzeć na drobnej tarce lub na grubej), 4 jajka, pół kostki margaryny lub masła, 1 szklanka cukru, dwie łyżki miodu, przyprawa korzenna do piernika, garść orzechów, rodzynek lub migdałów, 2 łyżeczki proszki do pieczenia.

Wykonanie: wymieszać składniki w podanej kolejności. Margaryny nie rozpuszczać, tylko miękką zagnieść z pozostałymi składnikami. Jeśli ciasto wychodzi za tradę, daję całą margarynę. Zamiast mąki pszennej można podać orkiszową, mąkę z amarantusa lub mieszankę kilku rodzajów mąk - nawet z żytnią.

Pieczemy w nagrzanym do 180 stop. Celsjusza piekarniku przez 45-60 minut. Trzeba sprawdzić patyczkiem (np. od szaszłyków), czy już się upiekło.