Jutro od rana kierowcy mogą spodziewać się większej ilości patroli policyjnych na drogach. W całym kraju trwać będzie już ósma w tym roku akcja pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Oznacza to, że priorytetem dla policjantów będzie zwracanie uwagi na zachowania pieszych oraz zachowania kierowców wobec pieszych. Na uwadze będą mieć też bezpieczeństwo rowerzystów.

- Niestety, znaczna część zdarzeń związana z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny – uzasadniają.

Zdarza się i też, że i piesi stwarzają sami dla siebie zagrożenie. W 2018 roku spośród 1.447 zdarzeń drogowych, do których doszło na drogach naszego powiatu, 15 z nich było spowodowanych przez pieszych.

Zobacz raport pabianickiego Wydziału Ruchu Drogowego

Przy okazji policjanci „drogówki” przypominają, wydawałoby się, oczywiste zasady:

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
  • Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m.in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.
  • Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.