Drodzy Państwo, w ostatnią sobotę w Tarnowie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. Na tej konwencji liderzy Koalicji Obywatelskiej przedstawili program o nazwie 100 konkretów na 100 dni.- powiedział Habura.

To kompleksowy program zmian i reform dla naszego państwa, przekonywał starosta. Program jest prorozwojowy, prospołeczny i proekologiczny. Program 100 konkretów na 100 dni to program, który poprawi warunki życia Polaków i spowoduje, że będą godnie i normalnie w naszym kraju żyć.

Podczas konferencji przedstawiono tylko kilka pomysłów. Pierwsza to kwota wolna od podatku. Wzrośnie ona z 30 do 60 tysięcy złotych. Spowoduje to, że Polacy, którzy zarabiają do 6 000 złotych brutto nie będą płacili podatku. W ten sposób w skali roku zaoszczędzą 3 600 złotych. A Polak, który zarabia w tej chwili np. 5 tysięcy zaoszczędzi 2 300 złotych.

Pojawiły się pomysły dla pracowników tzw. „budżetówki”. Planowany jest wzrost wynagrodzeń o 20%.


Jestem od 17 lat samorządowcem i wiem z jakimi problemami się mierzymy. Jak nasi wykształceni, kompetentni pracownicy narzekają na to, że ich zarobki po prostu są za niskie. A nie mamy środków na to, aby ich godnie wynagrodzić.- mówił kandydat na posła - Planujemy podniesienie dla każdego nauczyciela wynagrodzenia o minimum 1500 złotych, czyli około 30%.

Kolejny konkretny pomysł dotyczył kobiet. Habura podkreślał, że kobiety mają prawo do godnego życia, do traktowania ich jako równorzędnego partnera w życiu społecznym. Przypomniał, że kobiety niestety obecnie o swoje prawa muszą zabiegać w manifestacjach ulicznych. Pojawiły się pomysły do wdrożenia tj. bezpłatne in vitro, bezpłatne badania prenatalne, opieka okołoporodowa i bezpłatne znieczulenia przy porodzie, możliwość aborcji do 12 tygodnia po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przypomnę, że w powiecie Pabianickim, który jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził dofinansowanie in vitro, realizujemy ten program już piąty rok. Urodziło się już 30-ro ośmioro dzieci, a mamy zdiagnozowane 64 ciąże. Także możemy się spodziewać, że naszych młodych mieszkańców przybędzie i to jeszcze niemała liczba.- chwali Habura.

Podczas konferencji padły propozycje zlikwidowania luki płacowej. To kolejna ważna rzecz dla kobiet. Kobiety powinny mieć taki sam dostęp do stanowisk, jak mężczyźni i jednocześnie winny być tak samo wynagradzane. Pojawiły się informację o dodatku babcinym czyli tzw. projekt Aktywna Polka. Młode matki, które po tym okresie opieki nad dzieckiem będą chciały wrócić na rynek pracy, będą otrzymywały 1500 zł. Pieniądze te będzie można przekazać babciom lub opiekunce aby móc aktywnie uczestniczyć w pracy zawodowej.

Habura wspomniał również o przedsiębiorcach. Podkreślał, że to oni współtworzą dochód narodowy.


Przypomnę tylko, że w pierwszym półroczu tego roku 110 tysięcy firm zawiesili o swoje działanie. To liczba niezwykle duża. Dla przedsiębiorców również mamy kilka propozycji. Przede wszystkim likwidacja bałaganu jaki w system podatkowy wprowadził polski ład Bardzo ważne jest wprowadzenie tak zwanego kasowego rozliczenia podatków. Przedsiębiorca płacił by podatek dopiero wtedy, kiedy otrzyma zapłatę za fakturę, którą wystawia.- mówił.

Poruszono jakże ważną sprawę dla każdego z nas czyli ekologię. Główne pomysły to inwestycja w odnawialne źródła energii, utworzenie wspólnot energetycznych, ograniczenie wycinkę drzew i oczyszczenie koryt rzek.

Habura mówił o przywróceniu samorządności w Polsce. Przywróceniu godnego miejsca Polsce w Unii Europejskiej. Przypomniał, że na Polskę czeka 250 miliardów złotych z KPO. Pieniądze te poprawiły by nam warunki życia, są niezbędne dla naszej gospodarki, dla oświaty, dla pomocy społecznej. Była mowa również o zniesieniu limitów Narodowego Funduszu Zdrowia, przywróceniu handlu w niedzielę i wprowadzeniu 0% Vat na transport publiczny.


Drodzy Państwo, to będzie zrealizowane, kiedy 15 października wygramy wybory. Jestem przekonany, że je wygramy i prosimy Państwa o Wasz głos.- dodał na koniec kandydat na posła.