Bezrobocie na koniec października na terenie powiatu pabianickiego wynosiło 6,3%. Rok temu o tej porze było gorzej, bo stopa bezrobocia wynosiła 6,8%. Nasz powiat na tle województwa wypada słabo. W Łódzkiem bezrobocie oscyluje na poziomie 5,8%. W kraju jest jeszcze niższe, bo wynosi 5,5%.

Łącznie liczba bezrobotnych wynosi 2.931 osób, w tym 1.352 kobiet.

- Największą spośród nich grupę stanowią długotrwale bezrobotni, czyli zarejestrowani w urzędzie ponad dwanaście miesięcy. To aż 1.693 osoby. W tym są 804 kobiety – mówi Sylwia Gawrońska – Zdzienicka, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach.

Na koniec listopada najwięcej bezrobotnych w powiecie pabianickim było w Pabianicach. Bez pracy pozostawało 1.708 osób. W pozostałych miejscowościach i gminach było: Konstantynów Łódzki- 466 bezrobotnych, gmina Lutomiersk- 251, gmina Dobroń- 171, gmina Ksawerów- 135, gmina Pabianice- 123 oraz gmina Dłutów- 77.

- Rynek pracy w powiecie nadal potrzebuje pracowników, pomimo rozmaitych trudności wynikających z pandemii Covid-19. W Powiatowym Urzędzie Pracy posiadamy ponad dwieście ofert w zakresie wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej na przykład poprzez staże. Są to oferty w różnych branżach między innymi produkcyjnej, usługowej w tym sprzedaży i handlu oraz administracji biurowej – wylicza Sylwia Gawrońska – Zdzienicka.

Od początku roku 54 bezrobotnych skorzystało ze szkoleń podnoszących kwalifikacje m.in. budowlanych, kosmetycznych czy z zakresu uprawnień energetycznych, które zostały sfinansowane przez PUP w Pabianicach ze środków Funduszu Pracy.

Przybywa cudzoziemców

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników spoza Polski. Od początku roku złożono 6.557 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, z czego tylko w listopadzie - 234. W przeważającej części są to obywatele Ukrainy. Ich dotyczyło 4.345 oświadczeń. W całym roku 2020 wszystkich oświadczeń było 4.513. Obcokrajowcy znajdują zatrudnienie w praktycznie każdej branży na rynku.

- Aktualnie oczekujemy na wejście w życie planowanej w nowym roku nowelizacji przepisów regulujących proces zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na jej podstawie wydłuży się czas na jaki pracodawca może zatrudnić obcokrajowca – wyjaśnia wicedyrektor PUP-u.

Pracodawca ma otrzymać m.in. możliwość zatrudnienia obcokrajowca na podstawie oświadczenia na czas do 24 miesięcy zamiast aktualnie obowiązujących 6.