Za nami spotkanie Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego z ramienia SLD. Prowadzili je kandydaci: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pabianicach Aleksandra Stasiak i były premier Marek Belka. Towarzyszył im Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Przedwyborcze spotkanie z kandydatami SLD odbyło się w piątek, 10 maja w Osiedlowym Domu Kultury „Barak”. Pojawili się przede wszystkim działacze i sympatycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Konferencja rozpoczęła się z niemałym poślizgiem. A to między innymi dlatego, że profesor Belka nie potrafił przejść obojętnie obok jednej z pabianickich lodziarni. Przystanął, by rozsmakować się w tutejszych lodach.

Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego, to obecnie lider Koalicji Europejskiej. W wyborach startuje jako „jedynka” z okręgu łódzkiego.

Pabianiczanka jest numerem 5 na liście z naszego okręgu. Aleksandra Stasiak jako pierwsza zabrała głos podczas konferencji. Zachęcała uczestników spotkania do głosowania na KE.

Zobacz też: Tych pabianiczan ciągnie do wielkiej polityki

– Warto popierać i budować Koalicję Europejską – mówiła Stasiak. – Chociaż partie polityczne wchodzące w skład Koalicji mają różne programy i poglądy, to w tych wyborach do Europarlamentu przyświeca nam jeden wspólny cel. Zależy nam na tym, aby poprawić sytuację i pozycję Polski w Unii Europejskiej. A także, aby nie doprowadzić do polexitu, do którego dąży obecna władza.

Marek Belka również zachęcał do głosowania w wyborach na Koalicję Europejską. Nadmienił, że dzięki połączeniu sił można odebrać władzę partii rządzącej. Zwracał uwagę, że wynik majowych wyborów do PE może mieć znaczący wpływ na wybory parlamentarne w Polsce.

– Koalicja Europejska powstała po to, żeby odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość – podkreślił Marek Belka.

Nadmienił, że na ich korzyść (większa ilość mandatów) wpłynie też frekwencja podczas głosowania 26 maja.

– Paradoksalnie dla nas jest lepiej, jak ktoś pójdzie głosować, no nie wiem na... nawet na PiS, niż jeśli nie pójdzie wcale – dodał.

Były premier nawiązywał do programu wyborczego i przedstawił istotne kwestie.

– Wszystkie programy socjalne, które PiS dał obywatelom, nie zostaną nikomu odebrane. Wszystko, co PiS zabrał, zostanie oddane: praworządność, godność, prawo dumy z własnego kraju na arenie międzynarodowej i równość wobec prawa – wymieniał Belka.

Kandydat SLD wspomniał, że chce pozyskiwać pieniądze z budżetu Unii Europejskiej na rewitalizację miast w naszym regionie.

Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali książkę Marka Belki pt. „Selfie” z autografem autora.

Swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego wybierzemy 26 maja.