Polski Holding Farmaceutyczny wybrał krótką listę inwestorów, którzy dalej powalczą o akcje państwowej Polfy Pabianice.

Zarząd PHF S.A. zdecydował, które spośród siedmiu ofert, jakie wpłynęły do PHF S.A. w odpowiedzi na zaproszenia wysłane do potencjalnych inwestorów w kraju i zagranicy, pozostaną w grze. Cztery firmy zostały wybrane do dalszego etapu postępowania prywatyzacyjnego. Po dokonaniu badania ksiąg, tzw. due dilligence, złożą one ostateczne oferty zakupu. Ostateczny termin na złożenie ofert PHF wyznaczył na 15 października.

- Wybraliśmy 4 najlepsze oferty złożone przez firmy polskie i inwestora włoskiego – mówi Artur Woźniak, prezes PHF S.A. odpowiedzialny za prywatyzację Polf w Pabianicach, Warszawie i Tarchominie.

Są to: włoska firma Recordati Industria Chimica e Farmaceutica SpA;  Polfarmex S.A.; Polpharma S.A.; Adamed Sp z o.o.

W najbliższym czasie każda z tych firm przeprowadzi proces badania ksiąg finansowych. Potrwa to do 26 września. Do połowy października będziemy oczekiwać na wiążące oferty kupna Polfy Pabianice. Po ich otrzymaniu przystąpimy do ostatecznych negocjacji i wyboru inwestora.

- Jestem przekonany, że do końca roku zawrzemy umowę sprzedaży Polfy Pabianice – mówi prezes Woźniak. - Przy ostatecznym wyborze inwestora kierować się będziemy kilkoma kryteriami. Będzie to, obok proponowanej ceny zakupu, plan rozwoju zakładu, jaki zostanie nam przedstawiony oraz stabilność zatrudnienia.

 

Recordati Industria Chimica e Farmaceutica SpA (dalej: Recordati lub Inwestor) jest firmą macierzystą Grupy Recordati, notowanej na Włoskiej Giełdzie Papierów Wartościowych europejskiej grupy farmaceutycznej zajmującej się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem i sprzedażą farmaceutyków oraz chemii farmaceutycznej z główną siedzibą w Mediolanie we Włoszech oraz filiami działającymi w Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Rosji oraz Wspólnocie Niepodległych Państw, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Polfarmex Spółka Akcyjna (dalej: Polfarmex lub Inwestor) jest rozwijającą się firmą farmaceutyczną o polskim kapitale. Polfarmex powstał w 1989 roku, a w 2001 roku został przekształcony w spółkę akcyjną. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest produkcja preparatów farmaceutycznych stosowanych w terapii ludzkiej. Drugim obszarem działalności Inwestora jest produkcja i sprzedaż półproduktów farmaceutycznych do produkcji wyrobów z branży farmaceutycznej i chemicznej, głównie soli wapniowych dla przemysłu farmaceutycznego, weterynaryjnego, chemicznego i spożywczego.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma Spółka Akcyjna są największym polskim producentem leków odtwórczych i substancji farmaceutycznych, specjalizującym się w produkcji leków kardiologicznych, gastrologicznych i neurologicznych, wydawanych na receptę oraz stosowanych w lecznictwie zamkniętym. ZF produkuje także szeroką gamę leków dostępnych bez recepty (OTC).

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA powstały 1 grudnia 1995 z przekształcenia Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych Polfa.

Firma Adamed Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 23 lat. Przedmiotem działalności Adamedu jest rozwijanie, promocja i sprzedaż w Polsce i zagranicy leków najnowszej generacji na najbardziej rozpowszechnione choroby cywilizacyjne. Adamed deklaruje, iż jest największą farmaceutyczną spółką prawa polskiego z wyłącznie polskim kapitałem.