- Mieszkam od 5 lat na terenie gminy Pabianice - mówi nam jeden z czytelników. - Ale nie mam meldunku. To znaczy chyba, że nie mogę głosować?

Wyjaśniamy: brak zameldowania na terenie gminy to nie przeszkoda, by oddać głos w wyborach samorządowych. Wystarczy wpisać się do rejestru wyborców przez internet lub w urzędzie. Jak to zrobić?

Zobacz: Debata prezydencka na żywo - już 5 października o 18.00!

Wpis do rejestru wyborców przez internet

Jeśli chcesz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego (eGO). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. Przygotuj wcześniej login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy. Będzie ci też potrzebny skan lub zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości — na przykład dowodu osobistego lub paszportu.

Wpisu można dokonać na specjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wpis do rejestru wyborców w urzędzie

Na początku trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i deklarację. W formularzu wpisuje się podstawowe dane osobowe. W deklaracji określamy, gdzie obecnie mieszkamy i potwierdzamy, że mamy prawa wyborcze.

Urzędnik może poprosić cię o pokazanie dodatkowego dokumentu, który potwierdzi, że mieszkasz w tej gminie. Taki dokument to na przykład umowa najmu mieszkania, rachunek za prąd, na którym są twoje dane, oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym mieszkasz.

Wniosek złożyć należy do urzędu na terenie gminy, w której mieszkasz. Nie wiąże się to z żadną opłatą.

Decyzję o wpisaniu (lub odmowie wpisania) do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 3 dni od złożenia wniosku.

Urzędnik może odmówić wpisania cię do rejestru wyborców — jeśli uzna, że nie mieszkasz tam, gdzie deklarujesz. Dostaniesz wtedy pisemną odmowę. W takiej sytuacji możesz złożyć skargę. Napisz ją samodzielnie, zaadresuj do sądu rejonowego i złóż u wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Masz na to 3 dni od otrzymania odmowy. Urząd jak najszybciej przekaże twoją skargę do sądu, który ma 3 dni wydanie postanowienia. Nie możesz odwołać się od postanowienia sądu.

21 października - dzień wyborów

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października, druga tura: 4 listopada. Dwaj kandydaci na urząd prezydenta Pabianic, Grzegorz Mackiewicz i Włodzimierz Stanek, staną w szranki już wcześniej: w pabianickiej debacie prezydenckiej. Będziemy ją dla was transmitować.