Pątnicy wyruszą na Jasną Górę 20 sierpnia (sobota) sprzed kościoła św. Mateusza przy Starym Rynku. Nad Dobrzynkę wrócą 29 sierpnia. Trasa pielgrzymki prowadzi, jak w roku ubiegłym, przez Bełchatów, Grocholice, Dobryszyce, Gidle i Garnek, a w drodze powrotnej przez Strzelce Wielkie i Parzno.

- Do Częstochowy idziemy 4 dni, bo przechodzimy i zatrzymujemy się w sanktuariach maryjnych w Gidlach i Mstowie, a wracamy 3 dni – wyjaśnia ksiądz Paweł Kutynia, kierownik pielgrzymki.

Na pielgrzymkę można zapisać w pokoju obok kancelarii kościoła św. Maksymiliana (ul. Jana Pawła II 46) od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00. Wpisowe wynosi 60 zł. Przy zapisach trzeba podać numer PESEL. Pielgrzymi pójdą jedną grupą.

- Niektórzy już po raz trzydziesty, a inni po raz pierwszy – dodaje ksiądz. – Rekordzistą jest pątnik, który chodzi na pielgrzymki od 50 lat.

Podczas wędrówki pielgrzymi nocują w domach osób prywatnych lub np. w szkołach. W samej Częstochowie – na dużym polu namiotowym, w domach pielgrzyma lub u sióstr zakonnych.

Co trzeba ze sobą zabrać na pielgrzymkę? Między innymi wygodne buty, karimatę lub mały materac, podręczny plecak, latarkę, płaszcz przeciwdeszczowy, plaster, tabletki przeciwbólowe i różaniec. Duże bagaże będzie można umieścić w samochodach ciężarowych.

Tegorocznej pielgrzymce przyświeca hasło: „Chrzest bramą miłosierdzia”.