- Dziękuję za Waszą dobrą służbę, profesjonalizm i oddanie obywatelom - powiedział do strażaków Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA wyróżnił strażaków zaangażowanych w pomoc poszkodowanym przez nawałnice.

Nagrody finansowe otrzymało 32 strażaków PSP z 7 województw (kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego).
 
- Mam zaszczyt wręczyć podziękowania i wyróżnienia za udział w akcji ratowania zdrowia, życia i mienia tych wszystkich, którzy ucierpieli podczas nawałnic, jakie przeszły nad Polską podczas dwóch ostatnich weekendów. W tym czasie strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy jadąc do różnych zdarzeń – ta szczególna ofiarność ze strony strażaków buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie obywateli do straży pożarnej. Jest także powodem do dumy ze służby strażaków – powiedział szef MSWiA w trakcie uroczystości.
 
Podczas niesienia pomocy poszkodowanym przez nawałnice 13 funkcjonariuszy straży pożarnej zostało rannych.17–20 oraz 25–26 czerwca część województw w Polsce dotknął niszczycielski żywioł burz i nawałnic, który spowodował ogromne straty. Na pomoc poszkodowanym pospieszyli m.in. funkcjonariusze PSP. Wielu z nich wykazało się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i dlatego też minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak postanowił nagrodzić ich postawę.

Uroczystość wręczenia nagród finansowych odbyła się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Wzięli w niej udział, oprócz wyróżnionych strażaków, m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski. Wyróżniono 32 funkcjonariuszy PSP z komend powiatowych i miejskich z 7 województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego. Nagrodzeni zostali trzej strażacy PSP z województwa łódzkiego, którzy szczególnie zasłużyli się w walce z żywiołem. W tym gronie znalazł się sekc. Damian Cymerman, młodszy ratownik kierowca z JRG KP PSP w Pabianicach.

Cymerman pochodzi z rodziny strażackiej - jego tata był strażakiem. Ukończył "Elektryk". Pracuje w JRG KP PSP przy Kilińskiego.