Autorka i ilustratorka książek dla dzieci, Iwona Chmielewska, z pochodzenia pabianiczanka, zdobyła nagrodę w kategorii New Horizons 2020 w konkursie Bologna Ragazzi Award 2020. Jest ona przyznawana przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii- największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży. Panią Iwonę nagrodzono za tekst i ilustracje do książki "Kołysanka dla babci", opublikowanej po koreańsku.

- Książka o Łodzi, Pabianicach - moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy nie docenianych. O ich prostym życiu. Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda. Bardzo dziękuję wydawcom za wiarę w tę książkę, za piękny design, za duży format, za papier, oprawę - za wszytko co sprawia, że ta skromna książka jest tak pięknie wydana. Dziękuję Jiwone Lee, to już nasza trzecia nagroda!" - napisała na Facebooku Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 roku w Pabianicach. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi. Studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zamieszkała na stałe i pracuje jako wykładowca przedmiotu „Książka autorska” na tamtejszym uniwesytecie. Jej pierwszymi publikacjami były książki z poezją dla dzieci. Ilustruje od 1990 roku.

Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za "Thinking ABC" oraz trzykrotnie Bologna Ragazzi Award: w 2013 roku za "Oczy", w 2011 za ilustracje do "A House of the Mind: Maum" z tekstem Kim Hee-Kyung i najnowsza za "Kołysankę dla babci".
Jej prace były prezentowane na licznych wystawach, w tym w Bolonii, Bratysławie, Frankfurcie, Kopenhadze, Ljubljanie, Monachium, Rzymie, Seulu, Tokio i Warszawie.

Przeczytaj także artykuł Rzuciła Koreę na kolana.