Budynek jest współwłasnością pana Grzegorza. Są w nim 4 mieszkania lokatorskie i 3 kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy). Lokatorzy zgłosili się do Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej z wnioskami o dodatek węglowy, ale dostali odpowiedź odmowną. Dlaczego?

Pan Grzegorz jako współwłaściciel domu miał obowiązek (jak wszyscy pabianiczanie) zgłoszenia sposobu ogrzewania do CEEB w Urzędzie Miejskim do końca czerwca tego roku. Przyznaje, że deklarację złożył przez internet o czasie, ale nie dotarła ona do urzędu. Ponownie zrobił to 15 IX tego roku i złożył tzw. czynny żal za opóźnienie.

„Niniejszym proszę o przywrócenie terminu złożenia deklaracji. Pierwszy raz deklaracja była składana przeze mnie w lutym br.; niestety system komputerowy jej nie przyjął. Poszkodowani zostali moi lokatorzy, którym Urząd Miasta Pabianic odmawia wypłacenia „dodatku węglowego”. Bardzo proszę o przyjęcie mojego wyjaśnienia i wprowadzenie odpowiedniej poprawki w bazie danych” - napisał pan Grzegorz do urzędu.

Tydzień później dostał maila z UM, z którym się nie zgadza, bo: „Na zdrowy rozum, jak to jest - można uznać czynny żal i przywrócić termin, a ludziom nie można wypłacić pieniędzy?”.

Co na to prawnicy UM:

„Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) „poweźmie o tym informację”, możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu”.

Tak zwany czynny żal ma zastosowanie tylko i wyłącznie do terminu złożenia deklaracji CEEB. Natomiast wypłata dodatku węglowego opiera się na ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym i nie ma tu zastosowania instytucja „czynnego żalu”, gdyż tak jak stanowi art. 16 Kodeksu karno-skarbowego „czynny żal” dotyczy zobowiązań wobec urzędów skarbowych, tj. nieterminowych wpłat, dokumentów - deklaracji złożonych po wskazanym ustawą terminie.

Co na to Miejskie Centrum Pomocy Społecznej?

– Tak jak napisał prawnik, wypłata dodatku węglowego opiera się na ustawie z 5 sierpnia tego roku. Nie ma w niej mowy o „czynnym żalu” za niedopełnienie terminu złożenia deklaracji do CEEB. Pan powinien był złożyć deklarację o sposobie ogrzewania domu najpóźniej do 11 sierpnia tego roku. Nie zrobił tego. Nie mamy podstaw, by wypłacić dodatek dla najemców jego budynku – mówi Katarzyna Cegiełka, dyrektorka MCPS.