Na pozór niewiele się różni od innych autobusów, ale po wejściu do środka od razu widać, że jest zupełnie wyjątkowy. Na podłodze - bajecznie kolorowy dywan i mnóstwo zabawek. Są też stoliki, na których maluchy mogą rysować albo lepić figurki z ciastoliny.
Playbus to przedszkole na kółkach. Jego załoga składa się z pedagoga, animatora zabaw dziecięcych i konsultanta. Przystanki ma zwykle w małych miejscowościach, gdzie dzieciaki nie mają dostępu do edukacji przedszkolnej. Projekt ma na celu uświadomienie rodzicom takiej potrzeby. Konsultant podpowiada także, jak można stworzyć własne przedszkole nawet w małej grupie dzieci. Takie przedsięwzięcie może być dofinansowane ze środków unijnych.
Playbus skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Nawet jeśli maluch jest już zapisany do przedszkola, może przyjść do playbusa i pobawić się z innymi dziećmi. Kiedy pociecha zajmuje się zabawą, rodzice rozmawiają z pedagogiem. Dostają także do poczytania poradniki dotyczące edukacji przedszkolnej, a maluch - imienną książeczkę do tego zachęcającą.
Przedszkole na kółkach przyjedzie w okolice Pabianic. 29 kwietnia zaparkuje w Dobroniu, 4 maja w Górce Pabianickiej, 5 maja w Dłutowie, a 6 w Ksawerowie. Playbus ustawia się zwykle w pobliżu kościołów w godzinach 9.00-15.00. Projekt trwa siedem miesięcy. Autobus jeździ po mniejszych miejscowościach w województwie od kwietnia do końca października.