Choć sytuacja miała miejsce na Dąbrowie w Łodzi, niewykluczone, że oszuści pojawią się także w Pabianicach.

- Nie dajmy się nabrać. Osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak świadczenia, które otrzymują co miesiąc – zapewnia Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału ZUS. - Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób przekazane zostanie trzynaste świadczenie.

Żeby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać wniosków. Urzędnicy sami zweryfikują, kto jest uprawniony do jej pobrania. Trzeba pamiętać, że ZUS załatwia sprawy listownie w swoich placówkach, poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych lub w siedzibie swoich placówek. Nie dajmy się więc nabrać na "dobre chęci" rzekomego pracownika, który będzie oferował nam pomoc w napisaniu wniosku.

- Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania – wyjaśnia rzeczniczka.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.