Od dziś do Łodzi wożą nas "nowe" tramwaje. Na razie są trzy. Wszystkich, które kursują na trasie Pabianice-Łódź jest siedem. Pozostałe mają być sukcesywnie wymieniane.

Tramwaje Duewag M8C mają 26 metrów długości, niemal 2,5 metra szerokości, ponad 3,5 metra wysokości, ważą 35 ton. Te przegubowe trójczłonowe wagony M8C, które na próbę zaczęły wozić pabianiczan.

Główna zaleta to 54 miejsca siedzące (miękkie i wygodne). To tyle, co w trzech starych wagonach. 172 miejsca są stojące. Łącznie wagony M8C pomieszczą 226 pasażerów. Nie ma obaw, że będzie tłoczno.
- Jeździmy takim tramwajem od dziś – informuje wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz. - Mają same zalety dla pasażerów, ale też nie niszczą torowiska, bo mają lżejsze wózki. Walczyliśmy o te tramwaje ponad rok.

Dzięki specjalnemu napędowi, jazda nimi jest płynniejsza, bo łagodniej ruszają i hamują. Są cichsze. Wsiadanie i wysiadanie ułatwiają wysuwane stopnie. Wagony są dwukierunkowe, więc nie potrzebują pętli do zmieniania kierunku jazdy. Mają drzwi po obu stronach wagonu i kabiny motorniczego na obu końcach.

- To coś wspaniałego. Jestem zachwycona. Oczarował mnie ten nowy tramwaj - zachwala pasażerka. - Jest łatwiej wsiąść, bo są trzy stopnie. Nie trzeba się tak wspinać, jak w tym starym. 

- Te wysuwane stopnie, to normalnie Ameryka! Bardzo dobrze, bo starsi nie będą mieli problemów z wsiadaniem - dorzuca starsza kobieta. 

Tramwaje pochodzą z Bielefeld w Niemczech, gdzie obsługiwały połączoną sieć tramwajów i metra. Wyprodukowano je w latach 1982-1987, ale są w bardzo dobrym stanie. To dlatego, że torowiska w Niemczech są o niebo lepsze niż u nas.
W ubiegłym roku łódzkie MPK odkupiło od Niemców 18 takich pojazdów. Władze Pabianic od dawna starały się, by obsługiwały linię „41”. Na razie "nowe" wagony będą woziły nas w godzinach szczytu. 

 

Linia „41” w liczbach:

5,8 km – długość trasy w Pabianicach

15,5 km – długość trasy od pętli przy Wiejskiej do placu Niepodległości

30 – przystanków jest na całej trasie (w jednym kierunku)

45 - 48 – minut trwa przejazd całej trasy

9.576 – pasażerów jedzie w dzień roboczy