ad

33 lata temu podczas 38. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że 1 grudnia będzie Światowym Dniem AIDS. To bardzo istotna data, ponieważ epidemia HIV to narastający problem. Dane statystyczne pokazują, że z roku na rok liczba odnotowanych zachorowań na HIV wciąż rośnie.

W Polsce w 2001 r. opracowano i wdrożono zintegrowane leczenie ARV, które realizowane jest w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV i chorymi na AIDS”.

Dzięki zastosowaniu nowych leków AIDS z choroby śmiertelnej stała się chorobą przewlekłą.

- Pamiętajmy, że osoby żyjące z HIV i chore na AIDS oraz ich bliscy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinni mieć możliwość żyć w swoim środowisku, równocześnie pamiętając o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem – informuje Ewelina Ornaf z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej. - Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Solidaryzujmy się z chorymi 1 grudnia, umieszczając czerwoną kokardkę w widocznym miejscu.

Dla uczniów z pabianickich szkół pracownicy Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej (MCPS) oraz Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przygotowali prezentacje multimedialną, która ma posłużyć jako wsparcie w przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych. Wyżej wymienione instytucje w piątek (30 listopada) zapraszają mieszkańców Pabianic do punktu informacyjno-edukacyjnego, który będzie działał w godzinach 9.00-15.00 w Pabianickim Centrum Medycznym (przy rejestracji).