Po raz piąty w naszym mieście odbył się finał Szlachetnej Paczki. W sobotę i niedzielę podarunki trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin. W tym roku było ich 38.

Paczki przygotowywały szkoły, przedszkola, firmy i instytucje oraz prywatne osoby.

Wśród darczyńców była grupa znajomych, która zbierała produkty do paczki w prywatnym domu państwa Lechów. Wybrali rodzinę, w której samotna mama wychowuje dwójkę dzieci.

- Wspaniale jest siedzieć przy wigilijnym stole i pomyśleć sobie, że inni tego dnia też są szczęśliwi. A do tego, że my w jakiś sposób się do tego przyczyniliśmy - mówi pani Agnieszka.

Ich paczka składała się z 23 pudeł. Największą rzeczą, jaką kupili, była pralka.

- Każdy z nas zbierał chemię i jedzenie. Buty czy pościel zostały pomiędzy nas podzielone. Kto mógł, dawał pieniądze, które przeznaczyliśmy na zakup największych i najbardziej kosztownych przedmiotów – opowiadają.

Paczkę przygotowała też rodzina Piastów (dwa pokolenia). Obdarowali rodzinę z czwórką dzieci. Wypełnili 16 pudeł. Największa była komoda. Poza tym przekazali dużo pieluch i chemii dla dziecka.

- Dało nam to bardzo dużo radości – mówią.

I Liceum Ogólnokształcące włączyło się w akcję nie pierwszy raz. Pomogli samotnemu mężczyźnie. Kupili m.in. pralkę, węgiel, kołdry i koce. Pierwszy raz w akcję włączył się Zespół Szkół nr 3. Zespół Szkół nr 2 w Szlachetną Paczkę angażuje się od dwóch lat.

W rozwożeniu paczek pomagali strażacy z OSP: Kudrowice, Konin, Wola Zaradzyńska, Górka Pabianicka, Rydzyny, Pabianice i Piątkowisko. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie OSP powiatu pabianickiego zebrali na rzecz Szlachetnej Paczki 350 kg produktów żywnościowych i chemicznych.

Kiedy wszystkie rodziny zostały obdarowane, wolontariusze uroczyście podsumowali tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Monika Wawszczak, która koordynowała akcję w Pabianicach, podziękowała m.in. Henrykowi Kucharskiemu, dyrektorowi ZS 2 (szkoły, w której jest magazyn), firmie Dar Zdrowia  (właściciel lokalnej sieci aptek "Apteki Dar Zdrowia"), strażakom, Warsztatom Terapii Zajęciowej, 90. PDH Wórewask, Kapap Krav-Maga Pabianice.

Podziękowania otrzymali również wszyscy wolontariusze: Tomasz Osieja, Robert Zmysłowski, Justyna Skrzypek, Lili Włodarczyk, Paulina Wlazłowicz, Karolina Witkowska, Joanna Wendler, Damian Wawszczak, Katarzyna Tkacz, Artur Saktura, Aneta Przesmycka, Anna Pęcina, Wioletta Młostoń, Roman Kopias, Ewa Kolasa, Julita Jankowska–Święcicka, Justyna Grzegorczyk, Aleksandra Gąska, Małgorzata Frydrych, Berenika Borowska, Malwina Dobrzańska, Katarzyna Zellmer.

Wolontariusze podziękowali również koordynatorce – Monice Wawszczak.