Od początku sezonu epidemicznego (wrzesień) do końca 2015 roku pabianicki sanepid odnotował 9.170 przypadków zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań zwykle przypada na październik - listopad oraz na luty – marzec.

- W styczniu tego roku na grypę zachorowało już 2.612 osób – mówi Małgorzata Sumińska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach. - W powiecie pabianickim nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na wirus grypy A(H1N1).

Niestety, „świńska” grypa dotarła już do województwa łódzkiego. W pracowni wirusologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi od początku sezonu epidemicznego przebadano łącznie 50 próbek od 25 osób (wymaz z gardła i nosa). Dotychczas w 2 próbkach (od 2 osób) stwierdzono obecność wirusa grypy typu A(H1N1).

Jak uchronić się przed chorobą?

- Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyczne szczepienie. Bardzo ważne jest także zachowanie podstawowej higieny. Należy myć ręce po powrocie do domu oraz przed przygotowywaniem posiłków. Przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy trzeba szybko udać się do lekarza. Najlepiej też zostać w domu do całkowitego wyleczenia, nie ma co wierzyć reklamom, że po jednej tabletce już będziemy zdrowi – dodaje Sumińska.

W 2015 roku pabianicki sanepid odnotował również przypadki innych zakaźnych chorób. 411 mieszkańców zachorowało na ospę, 239 na szkarlatynę, 68 na boreliozę, 40 na salmonellę, a aż 678 osób na wirusowe zakażenia jelitowe.