Ósme klasy w powiecie pabianickim skończyło 915 uczniów. W samych Pabianicach jest ich 452.

- To specyficzny rocznik, bo jeszcze nie we wszystkich szkołach pabianickich mamy klasę ósmą. Wynika to z niedawno przeprowadzonej reformy, która zlikwidowała gimnazja. Z tego powodu nie było egzaminów ósmoklasistów w trzech pabianickich podstawówkach, czyli w „dwójce”, „piętnastce” i „szesnastce” - wyjaśnia Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło prawie pięciuset uczniów: Szkoła Podstawowa nr 1 – 35 uczniów, SP 3- 121, SP 5 – 44, SP 8 – 39, SP 9 – 36, SP 13 – 53, SP 14 – 69, SP 17 – 55. Egzaminy przeprowadzono w tym roku z poślizgiem z powodu pandemii koronawirusa Covid – 19. Uczniowie pisali je od 16 do 18 czerwca. Zgodnie z planowanym harmonogramem miały odbyć 21-23 kwietnia.

- Najważniejsze, że już mamy to za sobą. Dużo było stresu, ale też więcej czasu na naukę – mówili po egzaminie uczniowie z SP 3.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jest obowiązkowy, a jego wynik decyduje o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Teraz trzeba wybrać

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ruszyła 15 czerwca. W tym roku będzie przebiegała dłużej, bo z powodu opóźnienia egzaminów, uczniowie również później otrzymają ich wyniki. W pierwszym tygodniu do systemu elektronicznego zalogowało się ok. 20 procent uczniów, którzy wybrali pabianickie szkoły średnie.

- Z doświadczenia lat ubiegłych wiemy, że do naszych szkół było chętnych ponad 70 procent uczniów z terenu całego powiatu, a więc z siedmiu gmin. Liczymy na to, że w tym roku będzie podobnie. Razem z dyrektorami szkół dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy uczniowie z powiatu chcący kontynuować naukę w naszych szkołach znaleźli w nich miejsce – mówi Joanna Kupś, rzecznik prasowy starostwa.

Nabór potrwa do 10 lipca. Do tego czasu absolwenci klas ósmych powinni złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły i dostarczyć świadectwo. Wynik egzaminu poznają do końca lipca. Będą musieli dostarczyć go do wybranej placówki do 4 sierpnia.

- Ile ostatecznie klas i jakie zostaną utworzone będzie wiadomo dopiero 10 sierpnia, kiedy wszyscy uczniowie chętni już wybiorą swoje klasy i zostanie przeprowadzona ostateczna symulacja naboru – informuje Joanna Kupś.

Lista zakwalifikowanych zostanie ogłoszona 12 sierpnia 2020 r.

Z czego mogą wybierać?

Nowością ma być klasa w Zespole Szkół Nr 1 o kierunku technik mechatronik z innowacją e-sport.

- Sądzimy, że będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród uczniów – dodaje rzeczniczka starostwa. - Poza tym w tym roku stawiamy na stare sprawdzone kierunki, które od wielu lat funkcjonują w naszych szkołach.

Starostwo Powiatowe planuje otworzyć 5 profili w I Liceum Ogólnokształcącym i 4 w II Liceum Ogólnokształcącym. Licealne klasy będą również w Zespole Szkół nr 2, gdzie od wielu lat funkcjonuje klasa mundurowa. Nabór prowadzony jest do szkoły policyjnej i wojskowej. Tutaj także jest liceum sporotwe. W Zespole Szkół nr 3 w ramach liceum planowany jest profil socjalny.

W zespołach szkół do wyboru jest po kilka lub kilkanaście zawodów. Tylko w Zespole Szkół nr 1 powstać mają klasy szkoły branżowej I stopnia, czyli tzw. zawodówki. Szeroka oferta jest dla tych, którzy chcą się kształcić w technikach.

Oferta szkół dla młodzieży na rok szkolny 2020/2021

I LO – 5 profili: Ang. – mat. – geogr.; Biol. – chem. – ang.; Biol. – chem. – mat.; Mat. – fiz. – ang.; Pol. – ang. – hist.

II LO – 4 profile: Mat. – fiz. – ang.; Biol. – chem. – mat.; Ang. – mat. – geogr.; Pol. – hist. – WOS

ZS Nr 1 – 5 kierunków kształcenia w zakresie technikum oraz 15 w zakresie szkoły branżowej I stopnia: technik mechanik, technik mechatronik, technik mechatronik (z innowacją e-sport), technik budownictwa i architektury wnętrz, technik pojazdów samochodowych, BS I – mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, kierowca mechanik, lakiernik, BS I – fryzjer, cukiernik, piekarz, sprzedawca, kucharz, BS I – Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, stolarz, mechatronik, tapicer, operator obrabiarek skrawających CNC

ZS Nr 2 – 3 profile w zakresie liceum ogólnokształcącego oraz 9 kierunków kształcenia w zakresie technikum: klasa policyjna, klasa wojskowa, oddział sportowy, technik analityk, technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik technologii żywności, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik ochrony środowiska

ZS Nr 3 – 1 profil w zakresie liceum ogólnokształcącego oraz 9 kierunków kształcenia w zakresie technikum: klasa socjalna, technik fotografii i multimediów, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik logistyk, technik spedytor, technik handlowiec, technik reklamy, technik organizacji turystyki