Prace na głównych ulicach Pabianic wkraczają w etap szczególnie uciążliwy dla mieszkańców, wiążący się z zamykaniem całej szerokości jezdni.

Od poniedziałku (19 kwietnia) z ruchu pojazdów bęzie wyłączony odcinek ulicy Warszawskiej (od ul. Sikorskiego do ul. Kaplicznej), czyli ten, na którym trwa rozbiórka torowiska tramwajowego. Prace obejmą całą szerokość jezdni. Zachowane zostaną dojazdy do posesji, dojazdy gospodarcze i dojazdy dla służb miejskich.

Zobacz też: Rozmowa z wykonawcą o wielkim remoncie głównej ulicy miasta. Czy jesteśmy gotowi na TAKĄ rewolucję?

Na całym odcinku prac będzie obowiązywał zakaz parkowania pojazdów - pod groźbą odholowania. Wykonawca postara się zapewnić dojazd do posesji.

Roboty zaczną się od demontażu jezdni i podbudowy. Potrwają kilka miesięcy.

Zamkowa remont Życie Pabianic

Kolejnymi utrudnieniami, które czekają nas prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu, to prace drogowe na odcinku ulicy Zamkowej – od Łaskiej do skrzyżowania z ul. Kilińskiego. Bęzie tu zachowany ruch w obu kierunkach, jednak tylko po południowej stronie ulicy. Prace obejmą torowisko ipółnocą część jezdni. Na całej długości będzie obowiązywał zakaz parkowania (oprócz parkingów poza jezdnią na południowej stronie).

- Będzie można zaparkować samochód ukośnie na odcinku między ul. Narutowicza a Kościuszki – informuje Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta.

Znajdujący się tam przystanek Zamkowa / Kościuszki będzie tymczasowo zawieszony. Postój autobusów zostanie przeniesiony na przystanki: Zamkowa / Kilińskiego (dla autobusów jadących w stronę ulic Warszawskiej i św. Jana) oraz Kilińskiego / SDH (dla jadących w stronę Bełchatowa).

Na czas robót drogowych postój taksówek zostanie przeniesiony sprzed Centrum Handlowego Echo na ulicę Traugutta.

Zamkowa remont Życie Pabianic

Drogowcy rozpoczną tu budowę kanalizacji deszczowej i zdemontują jezdnię z torowiskiem.

Gdy budowa kanalizacji do skrzyżowania z ul. Żeromskiego dobiegnie końca, kolejnym etapem prac będzie zamknięcie całej szerokości jezdni (na odcinku od św. Jana do Żeromskiego). Po skończeniu budowy kanalizacji deszczowej na Zamkowej, wykonawca zdecyduje się na całkowite zamknięcie ulicy. Co wtedy?

- Podobnie jak w przypadku ul. Warszawskiej, zachowane zostaną dojazdy docelowe, a przejazd poprzeczny przez ulicę Zamkową będzie możliwy przez co drugie skrzyżowanie – mówi Rafał Sąciński, prezes lidera konsorcjum realizującego inwestycję.wał się

Tu także nie będzie można parkować.

Planowane na kwiecień prace na kolejnym odcinku ul. Warszawskiej – od ul. Sikorskiego do Dużego Skrętu (torowisko poza jezdnią), zostały przeniesione na maj.

- W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwa procedowanie tymczasowej organizacji ruchu na tej ulicy – dodaje wykonawca.

Ruch będzie odbywał się w obie strony, z małymi zwężeniami jezdni (tak jak obecnie jest to w Ksawerowie).

Prace na najtrudniejszym odcinku, czyli ulicach: Zamkowej, Warszawskiej i Stary Rynek (od Kilińskiego do Kaplicznej) mają ruszyć nie wcześniej niż w wakacje.

Wiemy już, że prace budowlane będą trwały długo. Nie wiadomo, jakie niespodzianki drogowcy mogą zastać pod ziemią. Oznacza to, że zakładany termin zakończenia inwestycji - do końca roku jest nierealny. Prezydent Grzegorz Mackiewicz wspomniał już o zakończeniu inwestycji w połowie 2022 roku.

Zamkowa remont Życie Pabianic

Projekt tramwajowy to największa i najdłużej wyczekiwana inwestycja w naszym mieście. Przebudowa głównej ulicy miasta jest warta ponad 175 milionów złotych. Za remont odpowiedzialne jest konsorcjum spółek: Progreg InfraCity (lider), Włodan i MPK Łódź.

Zobacz też:  Modernizacja linii tramwajowej: co teraz?

Remont remontem, a gdzie zaparkujemy?

Zajęcie całych szerokości jezdni i zakazy parkowania przed budynkami mocno ograniczą ilość miejsc parkingowych dla mieszkańców. Miasto wygospodaruje dodatkowe miejsca. Gdzie?

Zaplanowano tymczasowy parking na Starym Rynku (to jednak nie żart!). Na placu przy białym pomniku zostaną wydzielone liniami miejsca dla samochodów. Wjazd zaplanowano od ul. Sobieskiego. Będą tu obowiązywały zasady ruchu jak na parkingach osiedlowych.

Kolejne tymczasowe parkingu powstaną na placu przy ul. Batorego, przy Urzędzie Miejskim, placu za SP 5, na ul. Wyspiańskiego (skośne), placu za domem handlowym Domino.

Po zakończeniu inwestycji liczba miejsc parkingowych na Starym Mieście bęzie utrzymana poprzez reorganizację ruchu i dodatkowe ulice jednokierunkowe: Stary Rynek (do Grobelnej), Sobieskiego (od Grobelnej do Warszawskiej), Poprzeczna (od Garncarskiej do Piotra Skargi), Majdany (od Warszawskiej do Konopnej).