Czeka nas mała rewolucja w rozkładach jazdy autobusów miejskich, tramwaju linii „41” i godzin odjazdu sprzed Portu Łódź „11”.

- Będą nowe migawki łódzko-pabianickie – wyjaśnia Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent. - Dlatego planujemy tak dostosować rozkłady jazdy, żeby nie trzeba było długo czekać na przesiadkę.

Udało się wywalczyć nowe stawki opłat dla pasażerów, choć negocjacje jeszcze trwają. Kto kupi migawkę łódzko-pabianicką, ten zaoszczędzi od 20 do 40 zł. Będzie też można kupić migawkę na trzy miesiące, a wtedy zaoszczędzimy na niej około 130 zł. Migawka łódzko-pabianicka ma to być zintegrowany bilet 30-dniowy i 90-dniowy. Na jego podstawie będzie można korzystać zarówno z pabianickich autobusów w obydwu strefach, jak i z całej sieci łódzkiej komunikacji, w tym oczywiście z linii „41.” 

- Cieszymy się, bo wkrótce będzie więcej kursów tramwaju linii „41” - dodaje Marcin Chmielewski z Urzędu Miejskiego

Rok temu w lipcu podczas badań pasażerów komunikacji miejskiej okazało się, że najbardziej domagamy się przywrócenia dwóch wagonów tramwaju. I to się udało zrobić. Od września mamy dwa wagony w tramwaju. Wtedy też pabianiczanie prosili o zwiększenie częstotliwości kursowania linii „41” w ciągu dnia i o dodatkowy kurs wieczorny w weekendy. 

- Także ten postulat będzie zrealizowany. Tramwaje będą kursować w dni robocze między rannym i popołudniowym szczytem co 30 minut, zamiast co 40 – wylicza Chmielewski.

Będą także dodatkowe kursy wieczorne z Łodzi w soboty i niedziele ok. 22.30 oraz z Pabianic do Chocianowic ok. 23.20 (z możliwością przesiadki na autobus nocny N4). 

- Te zmiany powinny wejść na przełomie kwietnia i maja, ale najpierw musi zostać podpisany aneks do porozumienia międzygminnego – uprzedza. 

- Elektroniczna migawka wygląda jak karta bankomatowa. Będzie można ją doładowywać – wyjaśnia Mackiewicz. - Wejdzie w życie od czerwca.

Obsługę migawek prowadzą filie banku BZ WBK: przy Zamkowej 21 (naprzeciwko SDH), przy Zamkowej 30 (przy Waryńskiego) oraz przy Grota-Roweckiego 24 (obok PoloMarketu). Czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.

Jest szansa, że pasażerowie będą mogli kupić też inny wspólny bilet okresowy 30-dniowy, obejmujący nie tylko pabianicką i łódzką komunikację miejską, ale dodatkowo komunikację miejską w Zgierzu oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną, która startuje w czerwcu.