W środę (4 maja) rozpoczynają się matury. Napisze je 445 tegorocznych absolwentów, a wśród nich 429 młodych ludzi i 16 dorosłych. Do tego dołączy 117 absolwentów z lat ubiegłych.

Najwięcej tegorocznych maturzystów jest w II Liceum Ogólnokształcącym, bo 130. W I Liceum Ogólnokształcącym jest ich 83. W Zespole Szkół nr 1 do matury podchodzi 48 osób, w Zespole Szkół nr 2 – 109, a w Zespole Szkół nr 3 – 75.

Matura w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach Życie Pabianic

- Zdaję jak wszyscy polski, angielski i matematykę, ale dodatkowo wybrałam rozszerzoną geografię. Mam delikatny stres. Mam nadzieję, że dobrze napiszę maturę – mówi Karolina Gajzler, maturzystka z ZS3.

- Swoje przygotowania do matury zaczęłam już w listopadzie. Najbardziej zależy mi na wysokim wyniku z matematyki. Na maturze zdaję rozszerzoną geografię. Codziennie rozwiązywałam quizy na instagramie z przedmiotów maturalnych - opowiada Aleksandra Adrianowska, maturzystka z ZS3.

- Zdaję rozszerzoną matematykę. Przygotowywałam się rozwiązując matury z minionych lat. Najbardziej obawiam się polskiego. Nie mam żadnych typów – dodaje Wiktoria Tokarczyk, maturzystka z ZS 3.

Matura w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach Życie Pabianic

Terminarz

W 2022 r. egzamin maturalny przeprowadzany jest wyłącznie w części pisemnej. 4 maja tradycyjnie absolwenci szkół średnich napiszą język polski, 5 maja – matematykę, a 6 maja – język angielski. W tych dniach w szkołach nie ma lekcji. Nauczyciele są zaangażowani w organizację matur i w pilnowanie ich podczas egzaminu.

Po południami będą się odbywały egzaminy z przedmiotów rozszerzonych. Maraton maturalny potrwa do 23 maja. Z przedmiotów dodatkowych tradycyjnie największą popularnością cieszy się geografia. Uczniowie wybierają też historię, biologię, wiedzę o społeczeństwie. Wielu maturzystów wybiera również rozszerzenia z tych przedmiotów, które piszą również na podstawie, czyli z polskiego, matematyki, czy angielskiego. Pojedynczy uczniowie z pabianickich szkół zdają np. język włoski, czy filozofię.

ZOBACZ fotorelację z I Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach