„Różni, ale tacy sami”, „Toleruję, więc szanuję”, czy „Piękno tkwi w różnorodności” - to tylko niektóre hasła przygotowane przez uczestników happeningu.

- Chciałam przez to powiedzieć, ze każdy z nas na swój sposób jest piękny. Nie chodzi tutaj o wygląd zewnętrzny, a to co kryjemy w sobie, w naszych wnętrzach – mówi Gaja Włodarczyk z Zespołu Szkół nr 3.

- Tolerancja, czyli akceptacja innych ludzi, powinna być normą. Nie zawsze tak jest – dodaje Magdalena Łondka z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5.

Podczas happeningu uczniowie pabianickich szkół łączyli się z osobami niepełnosprawnymi i z seniorami z Centrum Seniora. Razem utworzyli most. Szli od napisu „Brak tolerancji” do napisu „Tolerancja”. Na koniec wszyscy podnieśli do góry plakaty z hasłami, które wcześniej sami wymyślali. Zostało to uwiecznione na fotografii z drona i na filmiku.

Happening był częścią dużego projektu realizowanego przez Grupę Wolontarystyczną „Agrafka”, Komendę Powiatową Policji oraz Warsztat Terapii Zajęciowej. W ramach „Randki z tolerancją” w szkołach organizowane są spotkania z policjantem, osobą niepełnosprawną, rabinem i człowiekiem w kryzysie.

- Poprzez takie żywe doświadczenie "pękną mury" a uczestnicy oswoją się z odmiennością. Działania projektowe zburzą mury nietolerancji w Pabianicach. Po to podejmujemy te wszystkie działania – mówi Agnieszka Jaksa, koordynatorka „Agrafki”.

Oprócz tzw. randek z tolerancją organizowane są warsztaty w duchu „Porozumienia bez barier”.

Projekt zostanie podsumowany podczas Gali Wolontariatu, która odbędzie się 3 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury.