Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 1,7 mln mężczyzn w Polsce.

– Jest to problem wstydliwy, do którego mężczyźni niechętnie się przyznają – mówi menedżer Aleksandra Gajda, Grupa Adamed. – Wizyta u lekarza i rozmowa na ten temat to często bariery nie do przeskoczenia.

Lek MaxOn Active to jedyny preparat bez recepty na zaburzenia erekcji, który produkuje Grupa Adamed. Małe pudełeczka z tabletkami wyjeżdżają ciężarówkami z Pabianic w Polskę, a dokładniej z siedziby Polfy Adamed przy Piłsudskiego.

Badania pokazują, że ze wstydu przed wizytą lekarską część z mężczyzn zrezygnowała z seksu zupełnie.

O życie seksualne Polaków dba od wielu lat pabianicka firma Aflofarm. Już w grudniu w aptekach pojawiła się nowość – Inventum. Ma skład podobny do Viagry.

– Lek zawiera 25 mg sildenafilu, czyli substancji powszechnie stosowanej w leczeniu zaburzeń erekcji, która jeszcze do niedawna była wydawana jedynie z przepisu lekarza w formie rozpoznawalnej, „niebieskiej” tabletki – wyjaśnia Hanna Wahl, dyrektor ds. rozwoju w Aflofarm Farmacja Polska.

Inventum jest bez recepty.

– Innowacyjna też jest forma tabletek, bo są do rozgryzania i żucia. Dzięki temu lek będzie można stosować bez konieczności popijania, na ok. godzinę przed stosunkiem – wyjaśnia.

Aflofarm już od dawna ma wpływ na to, co dzieje się w sypialniach Polaków i wprowadza na rynek kolejne tabletki, które mają za zadanie poprawić jakość życia seksualnego. Są to leki i suplementy diety. Lekiem jest Stymen.

– Zawiera 10 mg prasteronu (DHEA), czylisubstancji, która jest substratem do syntezy testosteronu i determinuje jego zawartość w organizmie – tłumaczy pani dyrektor. – Uzupełnia niedobory DHEA w organizmie i przez to pośrednio wpływa na poprawę sprawności seksualnej mężczyzn.

Braveran jest dla mężczyzn, a Stimea i Stimea Intense dla kobiet. Braveran wspomaga wywołanie i wzmocnienie erekcji. Sprzyja ponadto utrzymaniu sprawności seksualnej i pobudza libido.

– W składzie są przede wszystkim naturalne wyciągi roślinne takie jak: buzdyganek ziemny, korzeń maca, żeń–szeń, szafran, a także składniki mineralne: selen i cynk w połączeniu z witaminą E oraz aminokwasem endogennym L–argininą – wylicza Wahl.

Kobiece Stimea i Stimea Intense to produkty wspomagające utrzymanie witalności oraz satysfakcjonującej aktywności seksualnej kobiet.

W składzie mają L–argininę, L–tyrozynę, żeń–szeń, wyciągi z Avena sativa, korę cynamonowca.

Braveran, jak i produkty z linii Stimea jadą z Pabianic do Wielkiej Brytanii, Rumunii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– W przypadku leku Inventum naszymi klientami są osoby z zaburzeniami erekcji – zauważa dyrektor.

Stymen jest wskazany do stosowania w uzupełnianiu niedoboru dehydroepianodrosteronu (DHEA), który najczęściej występuje u dojrzałych mężczyzn. Jak wynika z badań, stężenie DHEA w organizmie mężczyzn największą wartość osiąga między 25 a 35 rokiem życia. Z wiekiem poziom tego hormonu obniża się i w wieku 60–70 lat spada do wartości 10–20 proc., w porównaniu z wartością, jaka występuje u osób 30–letnich.

– Problemy z potencją, niedobory testosteronu czy zaburzenia erekcji mogą dotknąć każdego. Bardziej znaczącym kryterium będzie wiek pacjenta, występowanie chorób układu krążenia, miażdżycy, cukrzycy, chorób neurologicznych,jak również stosowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów – wylicza dyrektor. – Pacjenci po 40. roku życia zdecydowanie częściej doświadczają zaburzeń erekcji lub niedoborów testosteronu niż osoby młode, dlatego zdecydowanie częściej sięgają po leki.

Szacuje się, około 150 milionów mężczyzn na całym świecie jest dotkniętych problemem zaburzeń erekcji, w tym prawie 20 milionów Europejczyków.

Według badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, w Polsce tylko 15 proc. osób z zaburzeniami erekcji zgłasza się z tym problemem do lekarza.

– Dlatego właśnie decyzja o zmianie kategorii sildenafilu na dostępny bez recepty jest tak ważna, ponieważ ułatwia pacjentom możliwość skorzystania z leku – dodaje dyrektor Wahl. – Do każdego opakowania produktu dołączamy test do samodzielnej diagnostyki. Pozwala on pacjentowi na podjęcie samodzielnej decyzji dotyczącej zastosowania leku.

Producent prezerwatyw firma Durex zapytała mieszkańców naszego kontynentu o zadowolenie z seksu. Aż 54 proc. pytanych Polaków odpowiedziało twierdząco. Daleko za nami zostali Włosi (36 proc.), Hiszpanie (49 proc.), a nawet Francuzi (25 proc.).