Pismo z zapytaniem czy radni wyrażą zgodę na wypowiedzenie Kosmali umowy o pracę złożył nowy dyrektor wojewódzkiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi.

– Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. To sprawa polityczna – odpowiedział na pytanie o powody Jarosław Kosmala.

Kosmala nie mógł być na Komisji Regulaminowej, która w ubiegły piatek zajmowała się pismem ze względu na pobyt w szpitalu. Nie było go też na dzisiejszej ( 27 luty) sesji Rady Powiatu Pabianickiego.

Żeby skutecznie rozwiązać umowę o pracę z pabianiczaninem, musi mieć zgodę radnych powiatu pabianickiego. Taka procedura jest nakazana przy ruchach kadrowych ( zwykle przy zwolnieniach) dotyczących radnych samorządowych.
W projekcie uchwały ( na 27 lutego) przygotowanej przez komisję statutowo regulaminową Rady Powiatu Pabianickiego „ w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. Na podstawie art. 22, ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107), napisano iż: Rada Powiatu Pabianickiego uchwala, co następuje: § 1. Nie wyraża zgody na dokonanie wypowiedzenia zmieniającego dla radnego Jarosława Kosmali.

Radni powiatowi dziś jednogłośnie ( 21 osób za)przyjęli uchwałę w tym brzmieniu. I tym razem radni powiatowi nie wyrazili zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym.

Radny powiatowy drugiej kadencji Jarosław Kosmala (PiS) został w 2016 roku kierownikiem biura powiatowego ARMiR. Powołano go na to stanowisko 12 lutego. Jak sam twierdził, ma przygotowanie zawodowe do tej pracy. Jest wszechstronnie wykształcony. Ukończył technikum rolnicze, Akademię Wychowania Fizycznego (może być nauczycielem WF-u lub trenerem), ukończył też studia z zakresu politologi. administracji rządowej i samorządowej.

ARiMR została powołana do życia w 1994 roku. Jest wyznaczona przez Rząd RP do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej Unii Europejskiej. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja, jako wykonawca polityki rolnej, ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR podlega jednocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.