– Za honorowe oddawanie krwi przez kolejne pokolenia uczniów tej szkoły oraz za propagowanie Ruchu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża – powiedział Andrzej Chałupka, prezes Klubu Rejonowego HDK w Pabianicach.
Zespół Szkół nr 1 jest drugą szkołą w mieście, która otrzymała to zaszczytne odznaczenie. W zeszłym roku dostał je „elektryk”.
Opiekunem honorowych dawców w ZS nr 1 jest Mariola Olczyk. Na oficjalnej stronie internetowej szkoła ta ma podstronę poświęconą honorowemu krwiodawstwu. Prowadzi ją nauczyciel i zarazem honorowy krwiodawca – Ryszard Przybyła.
– Cieszę się, że w ten sposób mogę pomóc innym. Staram się zachęcać kolegów ze szkoły do oddawania krwi, bo warto – mówi Radosław Piątek ze szkolnego Koła HDK.
Uczniowie „mechanika” systematycznie biorą udział w akcjach HDK – „Szkolne Wampiriady”.
– W czasie 6 lat działalności w Ruchu oddaliśmy ponad 330 litrów krwi – wylicza Mariola Olczyk.
W czasie uroczystości uhonorowano 5 uczniów: Radosława Piątka (4,5 l oddanej krwi), Piotra Fuksa (3,6 l), Michała Czyżykowskiego (3,15 l), Sebastiana Grzelaka (2,7 l), Sylwestra Kociołka (2,7 l).
Uroczystość udekorowania sztandaru szkoły odznaką HDK odbyła się w piątek (19 czerwca) o godzinie 9.00 na dziedzińcu budynku. Połączona była z zakończeniem roku szkolnego.