Celem konkursu, organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jest promocja praktycznego podejścia do nauki fizyki. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju praw fizyki przetransportuje metalową kulkę z jednego końca na drugi.

Urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Podczas otwartego dla publiczności finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchomione. Prace oceniane będą pod kątem: liczby wykorzystanych zjawisk fizycznych oraz ich umiejętnego (adekwatnego do wieku konstruktorów) wyjaśnienia, niezawodności i stopnia skomplikowania urządzenia, a także kreatywności i estetyki wykonania. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną atrakcyjne nagrody. Swojego zwycięzcę wybierze również publiczność.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca 2016 roku. Po wypełnieniu formularza on-line każda grupa otrzyma od organizatora metalowe kulki i może przystąpić do pracy. Po skonstruowaniu urządzania należy przesłać dokumentację zawierającą jego nazwę i opis działania. Mile widziane są też wszelkie materiały multimedialne (filmy, zdjęcia). Termin nadsyłania dokumentacji upływa 30 kwietnia 2016 roku. Wielki finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, na który należy przyjechać ze swoim urządzeniem i zaprezentować je, odbędzie 28 maja 2016 roku w Krakowie.

 

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.lancuch.if.uj.edu.pl