W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub z okolicy. Takich rodzin wyszukują wolontariusze. W tym roku w Pabianicach jest ich 27. Odwiedzili rodziny, wysłuchali ich historii i zapytali o konkretne potrzeby. Szczegółowa lista jest opublikowana w bazie internetowej od 16 listopada.

- Chodzi o to, żeby darczyńca mógł wybrać rodzinę i dla niej zrobić paczkę na święta, uwzględniając wszystkie rzeczy, których potrzebuje – tłumaczy Dominika Czekan, koordynatorka Szlachetnej Paczki w Pabianicach. – Chodzi o to, aby pomoc była sensowna.

Pomoc jest kierowana przede wszystkim do rodzin wielodzietnych, niepełnych, w których są osoby chore lub niepełnosprawne. Również do starszych i samotnych, których dotknęło nieszczęście.

- Na ten moment już 16 rodzin znalazło swojego darczyńcę. To bardzo dobry wynik. Wrócili darczyńcy z ubiegłego roku, co oznacza, że akcja im się podobała – dodaje Dominika.

W ubiegłym roku w naszym mieście obdarowano 25 rodzin. W tym roku ma ich być więcej. Baza danych jest na bieżąco uzupełniana.

Darczyńcą może zostać każdy z nas indywidualnie, grupa przyjaciół, pracownicy danej firmy czy instytucja publiczna. Aby wybrać rodzinę, należy wejść na www.szlachetnapaczka.pl. Tam trzeba wybrać zakładkę: wybieram rodzinę i wejść na Pabianice.

Potrzeby są przeróżne. Od żywności, ubrań, przez opał, pralkę czy lodówkę.

Ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka” realizuje Stowarzyszenie „Wiosna”. Jest organizowana od 2001 r.