Szkoła szuka tych, którzy kiedyś do niej chodzili. Wielu wyjechało z Pabianic, niektórzy mieszkają zagranicą. Do tej pory ze starej wiary odliczyło się ponad 70 osób.

Obchody 100-lecia „Mechanika” będą zorganizowane z wielką pompą. Absolwenci wpłacają po 100 złotych na ten cel.

- Są tacy, którzy dają więcej – mówi Paweł Szałecki, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. - Każdy z nich dostanie w prezencie szkolne gadżety i piękny album, który na tę okoliczność wydajemy.

Zbierane są również pamiątki z czasów szkolnych, które będą pokazane na wystawie.

- Szczególnie poszukujemy czapek, w których kiedyś uczniowie chodzili do szkoły. Na razie mamy tylko dwie. Były takie czasy, że mieli jednolite nie tylko mundurki – dodaje dyrektor.

Obchody odbędą się w piątek i sobotę, 19 i 20 czerwca. Najpierw będzie uroczysta gala w Willi Impresja. Weźmie w niej udział 350 osób. Najciekawsze atrakcje zaplanowano na sobotę. Będzie msza polowa na Starym Rynku, później przemarsz przez miasto i festyn na terenie szkoły. Wtedy absolwenci będą mogli zwiedzić stare mury i zobaczyć, jak szkoła wygląda dziś.

- Chcielibyśmy zorganizować koncert pokoleń. Wielu naszych absolwentów to muzycy, którzy, mam nadzieję, wystąpią z tej okazji dla swoich kolegów. To na przykład Tomasz Olejnik „Olej” z Proletaryatu czy Andrzej Rydz – dodaje dyrektor Szałecki.

Dla organizacji tych uroczystości powołano stowarzyszenie. Jest domena internetowa 100latmechanika.pl, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje. Można również zadzwonić do sekretariatu szkoły: (42) 215-41-73.