Trwa ono cały październik. Już po raz kolejny w bibliotece Gimnazjum nr 1 organizowanych jest wiele różnych konkursów i wystaw. Nad całością czuwa Renata Stępnowska.

Największym zainteresowaniem uczniów cieszy się konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu…” oraz konkursy jednodniowe w ramach tzw. „Tygodnia Szarych Komórek”, np. „Czy znasz swoje miasto”, „Przysłowia mądrością narodów”, „Palindromy i Anagramy”.

Wiele emocji dostarczył kiermasz „Tysiąca Jeden Drobiazgów”. W tym roku po raz pierwszy gimnazjaliści obchodzili Tydzień Zakazanych Książek. Poznali zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także wystawa "…znalezione w książkach", na której prezentowane są „różności” pozostawione przez czytelników w zwracanych do biblioteki woluminach.

W ostatnim tygodniu października odbędzie się  konkurs wiedzy dla klas I-III, w którym reprezentacje uczniów będą walczyć o „karnet na niepytanie”.

Nauczyciele gimnazjum również aktywnie uczestniczą w obchodach MMBSz, biorąc udział w akcji „Audiobook na żywo”. Nauczyciele poświęcają kilka minut lekcji na głośne czytanie fragmentu wybranej książki.

Punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagród laureatom poszczególnych konkursów,  które nastąpi 31 października.