Młodzież z Gimnazjum nr 1 kontynuuje międzynarodową współpracę w projekcie Comenius. W tym roku szkolnym odbyły się już trzy spotkania grupy partnerskiej. Pierwsze we wrześniu 2012 roku w naszym mieście. W trakcie pobytu zagranicznych gości, oprócz zajęć w szkole, odbyły się wycieczki do Łodzi, Wieliczki, Krakowa i Oświęcimia. Młodzież z Turcji i Norwegii wyjechała z naszego kraju z niezapomnianymi wrażeniami, mnóstwem wspomnień i nostalgią, gdyż trzeba było rozstać się z przyjaciółmi.

Pabianiccy gimnazjaliści odwiedzili swoich partnerów w kwietniu i czerwcu, goszcząc kolejno w szkołach w Norwegii, w miejscowości Lorenskog w okolicach Oslo, a następnie w Kahramanmarash w południowo-centralnej Turcji. Oba spotkania wypełnione były zajęciami poświęconymi realizacji zadań projektowych oraz zwiedzaniu. Nie brakło okazji do skosztowania lokalnych smakołyków oraz bawienia się w rytm tradycyjnej muzyki.

Projekt realizowany jest w języku angielskim, zatem młodzież korzysta z niepowtarzalnej okazji stosowania języka w rozmaitych sytuacjach – począwszy od komentarzy do opracowanych prezentacji multimedialnych, po pogawędki towarzyskie z kolegami zza granicy. Łącznie w wizytach partnerskich uczestniczyło 12 gimnazjalistów oraz opiekunowie projektu – Magdalena Brzeska i Grażyna Kantorek.

Już we wrześniu Gimnazjum nr 1 gościć będzie młodzież z Lorenskog oraz Kahramanmarash.