Za nami obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Pabianicach. Ich przebieg opisywaliśmy pisaliśmy TUTAJ. To jednak nie koniec. Dziś (16 maja) na Starym Mieście będziemy mogli wysłuchać nostalgicznego koncertu – muzyki, która przeniesie nas do świata którego już nie ma.

- Równo 80 lat temu na gwarnym i pełnym życia Starym Mieście zapadła głucha, złowroga cisza opuszczonej przez mieszkańców dzielnicy - piszą organizatorzy wydarzenia. - Główną ideą obchodów było symboliczne przerwanie tej ciszy. Słowa, których wiele już padło, nie są w stanie wyrazić jednak wszystkiego. Językiem muzyki chcemy pokazać, że naród żydowski wciąż jest w naszej pamięci.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

Na scenie wystąpi Izabela Szafrańska - znana z programu "The Voice of Poland" emitowanego przez TVP2. Wraz z zespołem wykona piosenki z najnowszej płyty pt. "Żydowska ulica".

Wysłuchamy również Emilii Kudry przy akompaniamencie Quinteto el Tango. Zespół gra polskie tanga i muzykę międzywojnia, a także muzykę klezmerską i okazjonalną.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan wraz z Fundacją Wstań i Chodź. Partnerami są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Gmina Żydowskia w Łodzi - Kehila Kedosza Łódź. Wstęp będzie bezpłatny. 

Przeczytaj też: Noc Muzeów w Pabianicach.

Co jeszcze zaplanowano w związku z 80. rocznicą likwidacji getta?

17 maja o godz. 17.00, kawiarnia Coffe House - prelekcja z rabinem Łodzi Dawidem Szychowskim na temat "Judaizm, tradycje i kultura żydowska".

19 maja o godz. 17.00, kino Tomi - „Współczesne działania na rzecz przywracania pamięci o ludności żydowskiej w Polsce.” (wykład i film).

Podczas wykładów zostanie zaprezentowana również wystawa opracowana przez łódzki oddział IPN pt. „Zagłada Żydów europejskich”.