ad

Ponad 400 osób przyszło do kościoła św. Mateusza wysłuchać koncertu Roberta Łaguniaka i Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marka Głowackiego. Przyszli z nadzieją, że posłuchają na żywo zdolnego i świetnie rokującego młodego skrzypka. Nie zawiedli się.

Orkiestra wykonała VIII Symfonię h-moll D. 759 "Niedokończona" Franza Schuberta, a Łaguniak jako solista pojawił się w "II Koncercie skrzypcowym d-moll op. 22" Henryka Wieniawskiego.

- Świetnie gra – słychać było po koncercie niemal w każdej ławce, gdzie widzowie komentowali występ Roberta.

Czy się podobało? Bardzo, bo owacje na stojąco trwały niemal kwadrans. To dla tej widowni był bis. Robert zagrał "21. Kaprys" Niccolo Paganiniego. I znów trwające kilkanaście minut brawa na stojąco.

- On tak mądrze gra. Dobrze się go słuchało – podsumowała Celina Zamuszko, wieloletnia dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach.

Gratulacje odebrał dyrygent Marek Głowacki. Posypały się ciepłe słowa w stronę Roberta, a jego rodzice Sylwia i Dariusz Łaguniakowie odebrali gratulacje. Wiele osób nie kryło wzruszenia.

- Mam dobrą wiadomość. Znów usłyszymy Roberta Łaguniaka w Pabianicach, we wrześniu. Wystąpi z Orkiestrą Kameralną Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego – zapowiedział Hieronim Ratajski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Nicze.

 

-----------

Robert Łaguniak był w gronie finalistów ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Dotarł do III etapu konkursu. Zagrał w nim, ale jury nie punktowało występu pabianiczanina. Skrzypek zgłosił kontuzję ręki. Absolwent pabianickiej szkoły muzycznej odniósł ogromny sukces, bo w konkursie wystartowało 41 uzdolnionych skrzypków, a do 3. etapu przeszło tylko 13 muzyków. 19-letni Robert był najmłodszym uczestnikiem konkursu w polskiej (12-osobowej) ekipie. Ukończył pabianicką Państwową Szkołę Muzyczną i i II stopnia i szkołę średnią w Poznaniu. W październiku 2016 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie K. Gidaszewskiej.

Jest zdobywcą czołowych lokat w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. I miejsca w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów, III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicza, I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im G. Ph. Telemanna, I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Young Paganini", I miejsca w V Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków, I miejsca w International Internet Music Competition, Grand Prix w IX Międzynarodowym Konkursie Kameralnym. Brał udział w licznych kursach muzycznych i współpracował w ramach klas mistrzowskich z pedagogami takimi jak: Z. Bron, B. Bryła, B. Nizioł, K. Śmietana, R. Szreder. Występował z polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi jako solista i koncertmistrz. Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego wykonuje muzykę dawną.

Współorganizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze. Koncert został zorganizowany z okazji 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach.

Koncert zostanie wyemitowany w telewizji ProMOK. Profesjonalną rejestracją zajął się Krzysztof Dumka.

O skrzypku Robercie Łaguniaku pisaliśmy pierwszy raz 9 lat temu, gdy miał 11 lat: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/niezapomniany-koncert.html