- Gdy stanąłem w oko w oko, a dookoła okalały mnie góry, o których tylko czytałem lub widziałem w telewizji, dosłownie powaliło mnie to na kolana - opowiada Mariusz Wierzejski, który był na wyprawie trekkingowej w Nepalu. - Człowiek jest taki malutki i drobniutki, a przebywanie na wysokości ponad 5.000 m daje to odczuć. Każdy ruch robi się wolniej, bo sporo niższa jest dostarczana ilość tlenu.

W Himalaje ekipa wyruszyła w październiku. Planowali zobaczyć Mont Everest. Plan został wykonany.
Na wyprawę trekkingową pojechało 8 osób. Doszli do Kala Pattar.

- Trzeba polegać na instynkcie organizmu, który mówi, że coś się dzieje, ale też trzeba go dobrze znać. - dodaje. - Lęk jest normalny, a tylko głupiec się nie boi. Trzeba być ostrożnym, aby moc iść dalej. A jest po co, ale trzeba pamiętać, że nie za wszelką cenę.

Grupa, która jedzie w Himalaje, zazwyczaj ma doświadczenia z europejskich gór. Nasza pabianicka ekipa doszła na Kala Pattar (5.640 m n.p.m.), skąd zobaczyła Mont Everest, a w dole ogromny lodowiec Khumbu.

- Każdy dzień przynosił nowe doświadczenie, którego w europejskich górach nie zdobędzie się ze względów wysokościowych - tłumaczy Mariusz. - Ale najważniejsze jest to, że mogliśmy polegać na sobie.

Gorzej było z Nepalczykami, bo oni pomagali tylko wtedy, gdy się im zapłaciło. A grupy zjeżdżające do Nepalu z całego świata, są dla nich dobrym bankiem.

- Niesamowicie dobra pogoda sprawiła, że mieliśmy co podziwiać. Każdy widok był niesamowity - dodaje. - Pogoda potrafiła załamać się w mgnieniu oka i temperatura spadała o kilkanaście stopni. Wiszące mosty, niesamowicie precyzyjnie wykonane, huśtały się na boki pod naszym ciężarem. Ale nie dały poczucia, że nie dadzą rady nas utrzymać.

Najważniejsze w górach są buty. Podstawa to też batonik w kieszeni i woda. Bardzo potrzebna jest  latarka.

- Cieszę się, że tam byłem wraz z ludźmi, na których można było polegać. Stworzyliśmy niesamowity zespół. Każdy dbał o siebie nawzajem - opowiada.


Podziękowania dla firm, które sponsorowały wyjazd: www.rytm.pl, www.ortosport.pl, www.scanlab.pl, www.firebird.biz.pl, www.globalfitness.pl.